İsrail boykotu McDonald’s satışlarını düşürdü

McDonald’s, pek çok müşterisinin İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle firmayı boykot etmesinin ardından 2023 dördüncü çeyrekte satış hedeflerini tutturamadı.

Fast food zinciri, yılın son çeyreğinde yaklaşık dört yıldır ilk kez üç aylık satış hedefini kaçırdığını bildirdi.

Firma, İsrail-Filistin çatışmasının 2023’ün dördüncü çeyreğinde bazı denizaşırı pazarlardaki performansı etkilediğini söyledi. Şirket daha önce de İsrail’deki savaşın işleri üzerindeki etkisini kabul etmiş ve “yanlış bilgilendirmeyi” suçlamıştı.

HİSSELER SERT DÜŞTÜ

McDonald’s hisseleri açıklamanın ardından yaklaşık yüzde 4 düştü. McDonalds, İsrail karşıtı kampanyacılar tarafından boykot ve protestolara maruz kalan birçok Batılı şirketten biri.

CEO Chris Kempczinski dün yaptığı açıklamada, Malezya, Endonezya ve Fransa’daki işlerinin etkilendiğini ve en büyük etkinin Orta Doğu’da hissedildiğini söyledi. McDonald’s’ın patronu, “Bu savaş devam ettiği sürece bu pazarlarda önemli bir iyileşme görmeyi beklemiyoruz” dedi.

Şirketin dünya çapındaki 40 binden fazla mağazasının çoğu bayilik sistemine dayanıyor. Satış noktalarının yaklaşık yüzde 5’i ise Orta Doğu’da yer alıyor.

NEDEN BOYKOT EDİLİYOR?

Fast food perakendecisi, İsrail’deki işletmesinin ordu mensuplarına binlerce bedava yemek verdiğini açıklamasının ardından eleştirilere maruz kalmış ve İsrail’in Gazze’deki askeri müdahalesine öfkelenenler markayı boykot etmeye başlamıştı.

Bu durum Kuveyt, Malezya ve Pakistan gibi nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerdeki franchise sahiplerinin firmayla aralarına mesafe koyan açıklamalar yapmalarına neden oldu.

McDonald’s’ın küresel satışları dördüncü çeyrekte yüzde 4’ün biraz altında büyürken, bir önceki çeyrekteki yüzde 8,8 rakamının oldukça altında kaldı. Orta Doğu, Çin ve Hindistan’daki satışları içeren birimin satış büyümesi ise yüzde 0,7 ile piyasa beklentilerinin çok altında gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta Starbucks da kısmen Orta Doğu’daki mağazalarını ziyaret eden müşterilerin azalması nedeniyle yıllık satış tahminini düşürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx