15 yaşından büyük arabası olan yaşadı ‘Bakanlık harekete geçti’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir konuda açıklamalarda bulundu. 15 yaşından büyük araçlara yönelik bir teşvik programının yeniden uygulanması gerektiğini belirterek ilgili bakanlığa talepte bulundu. Palandöken, 2019 yılında kaldırılan hurda teşvikinin yeniden yürürlüğe girmesi gerektiğini belirtti.

15 BİN TL’LİK TEŞVİK

Hurda teşvikleri, ekonomik canlanmayı desteklemek, sanayiyi teşvik etmek ve geri dönüşümü artırmak amacıyla önemli bir ekonomik araç olarak kabul edilmektedir. Palandöken, Türkiye’de daha önce uygulanmış olan hurda teşvik programının tekrar gündeme gelmesi gerektiğini ifade etti. Bu program kapsamında, eski araçlarını hurdaya ayıran vatandaşlara verilen 15 bin liralık teşvikin yeniden hayata geçirilmesini savunuyor.

GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİNE BIRAKILMALI

Palandöken, eski, çürümüş ve çevre kirliliği yaratan araçların lisanslı geri dönüşüm tesislerine bırakılarak ekonomiye kazandırılması gerektiğini vurguladı. Bu tür teşvikler genellikle ekonomik canlanma, geri dönüşümü teşvik etme ve çevre dostu uygulamaları destekleme amaçları taşımaktadır.

26 MİLYON ARAÇ BULUNUYOR

Döviz kurlarındaki artışın etkisiyle sıfır araç fiyatlarının yükselmesi ve vergisiz fiyatı artan araçların ÖTV matrahının yükselmesi nedeniyle araç fiyatlarının iki katından fazla arttığını belirten Palandöken, bu durumun vatandaşları ikinci el ve yaşlı araç kullanmaya yönelttiğini vurguladı. Palandöken, Türkiye’de 15 yaş ve üzerinde yaklaşık 26 milyon araç bulunduğunu, kullanımının çevre üzerinde olumsuz etkiler yarattığını açıkladı.

VERGİ BORÇLARI SİLİNSİN

Araçlarını hurdaya verenlere çeşitli imtiyazlar sağlanmasını öneren Palandöken, özellikle vergi borçları ve trafik cezalarının silinmesi gibi avantajlar talep etmektedir. Bunun yanı sıra, hurda ve yaşlı araçların çevresel sorunlara yol açtığını, kara duman salınımı ve egzoz emisyon değerlerinin çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ifade etmektedir. Bu nedenle, atıl durumda bulunan hurda ve yaşlı araçlar için vatandaşlara teşviklerin getirilmesi gerektiğini ve bu sayede çevre dostu ve daha güvenli araçların tercih edilmesinin teşvik edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Güncelleme: 06 Şubat 2024 / 10:57

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx