Merkez Bankası Başkanı Bireysel Kredilerdeki Düşüşle Enflasyona Dikkat Çekti

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan enflasyona ilişkin kritik bir açıklamada bulundu. ‘Enflasyonla kararlı mücadelemizi, Haziran ayında başlattığımız güçlü parasal sıkılaştırma ile sürdürüyoruz’ diyen Erkan, bireysel kredilere dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), makroihtiyati politikalarda atılan sadeleşme adımları sonrasında ticari kredilerde istikrarlı bir büyüme gözlenirken, bireysel kredi büyümesinin yavaşladığını bildirdi.

TCMB, 2023 yılının ikinci ‘Finansal İstikrar Raporu’nu yayımladı.

Raporda, ihracat ve yatırım kredilerinin payının artmasıyla ticari kredi kompozisyonunun iyileşmekte olduğu belirtildi.

Raporda özetle, ‘Reel sektör firmalarının finansal borç oranı ve yabancı para açık pozisyonu azalmaya devam etmektedir. Finansman maliyetleri artmakla beraber reel sektör bilançoları dayanıklı bir görünüm sergilemektedir’ denildi.

Bireysel kredilerde, hanehalkı borçluluğunun kıyaslanan ülkelerin ortalamasının altında seyrettiği, toplam milli gelire ve kişi başına gelire oranla borçluluğu düşük seviyede olduğu belirtildi.

Mevduat kompozisyonunda Türk lirası mevduatın payı artarken, YP ve kur korumalı mevduat azalmaktadır.

Ülke risk primindeki gerilemeyle birlikte bankacılık ve reel sektörün dış finansman koşullarının iyileşmekte ve borç çevirme oranlarının yükselmek olduğunu söyleyen Erkan, bankacılık sektörünün de aktif kalitesindeki güçlü görünümün korunduğunu iletti. 

Bankacılık sektörünün parasal sıkılaştırma sürecinde faiz riskini yönetebilecek sağlam bilanço yapısına sahip olduğunu belirten Hafize Gaye Erkan, bankacılık sektörünün sermaye oranlarının yasal sınırların üzerinde seyrederken, sermaye pozisyonu ve likidite tamponlarının yeterli seviyede olduğuna da dikkat çekti.

Finansal İstikrar Raporu’nda, “TCMB’nin fiyat istikrarı ve finansal istikrar çabasındaki en önemli çıpanın söz konusu bu kamusal ve toplumsal mutabakat olduğunu gözlemliyoruz” ifadeleri de dikkat çekti.

Bireysel kredi büyümelerinde belirgin bir yavaşlama izlenmesi de enflasyondaki gerilemeye yönelik uyumlu görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx