Meral Akşener: Biz başkalarına yancılık için mi parti kurduk

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 31 Mart yerel seçimleri için Edirne’de başlattığı il gezilerine devam ediyor. Akşener, bu kapsamda bugün Manisa’ya geldi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Yunusemre Belediyesi Millet Çarşısı Konferans Salonu’nda düzenlenen “Teşkilat Buluşması”nda konuşma yapan Meral Akşener, İYİ Parti’nin kuruluş günlerinde yaşadıkları zorlukları hatırlattı.

“Hür ve müstakil ya da özgür ve bağımsız Türkiye’nin bütün şehir ve ilçelerinde kendi logomuzla, kendi aday gösterdiğimiz arkadaşlarımızla seçime giriyoruz” diyen Akşener, “Biz bir siyasi partiyiz. Pek çok eziyete, haksızlığa, tehdide göğüs gererek 6. yılını doldurup 7’ye adım atmış bir siyasi partiyiz. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin dayattığı, büyüğün küçüğü ezdiği, aldığı oy oranı yüksek olan siyasi partinin yanı, yandaşı, yancısı olarak tarif edilen ve iddiasını unutturulan bir anlayışla kaldık” ifadelerini kullandı.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçime ittifak yapmadan katılma kararlarına yönelik eleştirilere değinen Akşener, “Şu söylendi, ‘Biz ayrı girersek şu şehri kaybettirirmişiz. Ayrı girersek şurasını AK Parti alırmış. Sizlere bir sorum var. Biz AK Parti’nin karşısında CHP’yi ya da başka bir siyasi partinin adaylarını kazandırmak için mi bu siyasi partiyi kurduk, onlara yancılık yapmak için mi kurduk” dedi.

‘BU SİSTEM TÜM SİYASİ PARTİLERE İTTİFAKLARI DAYATIYOR’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin partilere ittifak kurmayı dayattığını belirten Akşener, şöyle devam etti:

“Kutuplaşmayı ortadan kaldırmak ve bu ülkeyi yöneteceğimize duyduğumuz inançla yola çıktık. Biz bu ülkeyi hakikaten çok sevdik. Diyorum ki en son hem teşkilatlarımıza hem seçmenlerimize yalnız başımıza seçime girerek elbette bir zorluğu göze alarak ve bu zorlukla mücadele edip galip gelmek inancıyla yola çıktık. El sıkışmak kolay. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin dayattığı bir sistem var. Bütün siyasi partileri oy oranı daha büyük bir siyasi partinin yanında yer tutmasını sağlamak ve bir iktidar mücadelesini vermek. Türkiye’de kurulan tüm siyasi partilerin iddiasını ortadan kaldıran ve sonuç itibariyle birinci öncelik Cumhurbaşkanlığı kazandıktan sonra bu ucube sistemden kurtulmayı önceleyen onun için de ittifakı hepimizin önüne dayatan bir sistem bu.”

‘BUGÜNE KADAR O SİSTEMİN MECBURİYETLERİNE UYDUK’

“2018’den bugüne kadar o sistemin mecburiyetlerine uyduk” diyen Akşener, “Ama değişen bir şey oldu mu? Olmadı. 2023’te biz bu sistemi değiştirebildik mi? Hayır. Şimdi herkes birbirinin üstüne suç atıyor. Kabul kardeşim suç benim. Ne değişiyor? Biz önemli bir adım atıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik de ona buna yol açmıyoruz. Hani cumhurbaşkanlığında kendi başımıza gitsek diyecekler ki ona yol açıyor, buna yol açıyor. Hayır öyle de değil. Yerel seçimler ilginçtir projelerin tartışıldığı ve her seçimde Cumhur İttifakı bileşenlerinin bir şekilde oy kaybettiği bir sistemdir” şeklinde konuştu.

‘BU CÜMLEDEN ÇOK ÇOK ÜZÜLMÜŞLER, HAYRETLER İÇİNDEYİM’

Bursa’da partisinin adayını açıkladığı konuşmasını hatırlatan Meral Akşener, “Ben Bursa’da dedim ki ‘AK Parti’ye gıcık olanlar var, bize de gıcık olanlar var muhtemelen, CHP’ye gıcık olanlar var bize oy verin, şart değil şuna gidelim buna gidelim, buyurun biz varız. İkisinin de kulağının uçlarını sertçe çekin ve her iki siyasi parti de seçmeni görür olsun’. Bu cümleden çok çok üzülmüşler. Hayretler içindeyim. Çünkü sert bir biçimde kutuplaşmaya alıştılar. Öyle yok, bundan sonra seçmen velinimettir. Şimdi projelerin yarıştığı bir anlayışı bu seçimlerde hayata geçireceğiz” dedi.

“Seçimlerde İYİ Parti başarısız olursa Genel Başkan olarak ne yapacaksınız” sorularına “Bedelini öderim” yanıtını verdiğini aktaran Akşener, “Biz başımızı koyduk Türkiye’nin yoluna. Ölürüm Türkiyem yoluna. Türkiye uzun zamandır ölürüm Türkiye’yi unuttuğu için o iş bambaşka bir şekilde anlaşılmış. Milletimiz bizi anlıyor. Bütün zorluklara rağmen 2018’de de 2023’de de yeni kurulmuş, AK Parti’nin en güçlü olduğu dönemde ayakta kalmayı bize sağladı milletimiz” ifadelerini kullandı.

‘BİR ÇOCUĞUN HAYALİ SABAHLARI BİR POĞAÇA İSE YAZIKLAR OLSUN YÖNETENLERE’

Manisa’nın sorunlarına da değinen Akşener, “Biraz önce Ümit Özlale ile konuştuk hem İzmir’de hem Manisa’da gençler arasında uyuşturucu yaygınlığından bahsetti. Ona yönelik önlemleri geliştiren, tarımın gelişmesi için gayret gösteren, yurtsuz kalan öğrenciler için yurt yapan… Biz sabah kahvaltısı, öğle yemeği devlet okullarında lise son sınıfa kadar okuyan çocuklara ücretsiz yemek önerdik bu iktidara ama yapmadılar. Siz kazanacaksınız bunu belediye imkanlarıyla yapacaksınız. İstanbul’da bir çalışma yaptırdım. Hayallerini söyleyeyim siz çocukların, adı Hatice en büyük hayali ne biliyor musunuz? Geçtiği fırının önünden çıkan kokulardan o kadar imreniyor ki sabahları bir poğaça yemek en büyük hayali, yazıklar olsun bizi yönetenlere. Ne yapacak arkadaşlarımız? Belediyenin imkanlarını yandaşlara, candaşlara, yoldaşlara onlara sunmak yerine çalmayacak, çaldırmayacak, yandaş korumayacak… Çocuklarımıza her şehirde her ilçede ücretsiz yemek verecekler” diye konuştu.

Akşener’in konuşmasının ardından Gürhan Özcan, İYİ Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak duyuruldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir