İsveç, Kuran yakan Momika’yı sınır dışı ediyor

İsveç’te son aylarda Kuran yakma eylemleri gerçekleştiren Iraklı Salwan Momika’nın oturum vizesi bittikten sonra sınır dışı edilmesine karar verildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İsveç Göçmenler Ofisi Basın Sözcüsü Jesper Tengroth, TV4 kanalına yaptığı açıklamada, Momika’nın 16 Nisan 2024’e kadar çalışma ve oturma izninin bulunduğunu söyledi.

Tengroth, bu tarihten sonra oturma ve çalışma izni verilmeyeceğini ve Momika’nın sınır dışı edileceğini belirtti.

Bu kararı Momika’nın yalan beyanından dolayı aldıklarını aktaran Tengroth, “Oturma ve çalışma izni için vize başvurusunda şahsın yalan beyanlarını tespit ettik ve bu nedenle sınır dışı edilmesine karar verdik. Şahsın 5 yıl süreyle de İsveç’e girmesi yasaklandı” dedi.

Momika’nın sınır dışı kararına itiraz edip davayı Göç Mahkemesi’ne götürmesi bekleniyor.

Ne olmuştu?

Salwan Momika, İsveç’in başkenti Stockholm’de, Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da, Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kuran’ı ateşe vermişti.

Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde, 31 Temmuz ve 14 Temmuz’da İsveç Parlamentosu önünde Kuran ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı. Momika, 24 Ağustos’ta da Stockholm Camisi önünde tekrar Kuran yakmıştı.

Momika’nın 3 Eylül’de Malmö kentinde, polis korumasında Kuran yakması ve onu engellemeye çalışan 15 kişinin gözaltına alınması nedeniyle protestolar düzenlenmişti.

Momika son olarak 21 Ekim’de Stockholm’ün merkezinde İsrail’e destek mitingi yaparak Kuran ve Filistin bayrağı yakmıştı.

Irak, eylemlere tepki göstererek Momika’nın iadesini istemiş, İsveç büyükelçisinin ülkeyi terk etmesini istemişti.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Momika’nın Kuran yakmasına izin İsveç’i protesto eden eylemciler, 29 Haziran ve 19 Temmuz’da İsveç Büyükelçilik binasını basmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx