Günümüzde Bile Hâlâ Kullanılan Piaggio P.180 Avanti Uçağının Burnunda Neden Kanatlar Var?

Piaggio P.180 Avanti’nin ilk uçuşunu 1986 yılında gerçekleştirdiğini ve 1990 yılında ticari hizmete girdiğini biliyor muydunuz? Bu etkileyici uçağın en dikkat çekici özelliklerinden biri, burnundaki küçük kanatları.

Aslında bu tasarımın oldukça önemli ve benzersiz sebepleri var…

Piaggio P.180 Avanti, İtalyan Piaggio Aerospace tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Uçak, 1986 yılındaki ilk uçuşunun ardından 1990 yılında ticari hizmete girmiştir. Şimdiye kadar 250’den fazla üretilmiş olan uçağın hâlâ üretimde olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Avanti, basınçlı bir kabine sahip olup dokuz yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Uçağın en dikkat çeken özelliklerinden biri; ana kanatların yolcu kabininin arkasında, arka gövdeye daha yakın bir konumda bulunmasıdır. Bunun yanı sıra uçağın burnunda daha küçük bir ön kanat yer alır.

Avanti’nin tasarımı, üç yüzeyli bir konfigürasyona sahiptir: ön kanat, ana kanat ve kuyruk yüzeyi.

Konfigürasyon, uçağın aerodinamik performansını artırmak için kullanılır. Ana kanat, uçağın kaldırma kuvvetinin büyük bir kısmını sağlar. Öndeki kanat yüzeyi yani canard, ana kanat yüklemesini azaltırken ana kanat üzerindeki hava akışını düzenler.

Canard, özellikle yüksek hücum açılarında ve stall durumunda uçağın manevra kabiliyetini artırır.

Tasarım, uçağın güvenli bir şekilde stall yapabilmesini ve kısa kalkış/iniş (STOL) performansını sağlar. Uçağın statik ve dinamik stabilitesi, bu sayede önemli ölçüde iyileştirilmiştir.

Avanti’nin tasarımı sayesinde kabin içindeki gürültü seviyeleri oldukça düşüktür çünkü turboprop motorları ana kabinin arkasında yer alır.

Ayrıca pervanelerin arka konfigürasyonu; motorun sebep olduğu hava basıncı değişiminden kaynaklanan gürültünün büyük çoğunluğunu, uçağın arkasında kalmasını sağlar.

Peki siz daha önce böyle bir uçak görmüş müydünüz?

Kaynaklar: Simple Flying, FLYING Magazine

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx