Erman Toroğlu’na Şenol Güneş’e hakaret davası: ‘Trabzon halkı biliyor’

Eski hakem ve şu anda yorumculuk yapan Erman Toroğlu’nun, ‘Oynadı Oynattım Oynatalım’ isimli kitabında Şenol Güneş’e ‘alenen hakaret’ ve ‘iftira’ suçunu işlediği gerekçesiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sözcü’de yer alan habere göre; kitabında anlattığı bölümü Trabzon halkının da bildiğini ve daha önce yalanlayan kimsenin olmadığını söyleyen sanık Erman Toroğlu, şunları kaydetti:

“Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. 16-17 sene profesyonel futbolculuk yaptım. Ayrıca Milli Takım’da da oynadım, futbolculuk kariyerimden sonra hakemlik yaptım. Hakemlik kariyerim bittikten sonra da gazetecilik faaliyeti yapıyorum. Bu faaliyet kapsamında televizyonlarda ve yazılı medya organlarında yorumlarımı paylaşıyorum. ‘Oynadı Oynattım Oynatalım’ isimli kitapta müştekiye ilişkin ifadelerin yer aldığı iddianameye konu bölümde anlattığım olaylar Trabzon’da da halk tarafından bilinmektedir. Ayrıca Trabzonspor’un Genel Kurulunda bu konular konuşulmaktadır. Bugüne kadar da kitap nedeniyle müşteki dışında iddiaları tekzip eden ya da yalanlayan kimse olmamıştır.”

‘ZONGULDAKSPOR LİGDE KALDI, GÖZTEPESPOR KÜME DÜŞTÜ’

Trabzonspor’un bahsedilen sezon sahasında oynadığı tüm maçları kazanıp sadece Zonguldakspor ile berabere kaldığını söyleyen sanık Toroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Spor geçmişimde gazetecilik faaliyetim nedeniyle bildiklerimi anlatmak ile mükellefim. Müşteki kitap yayınlandıktan sonra iddianameye konu içerik nedeniyle şike yapmadığını ve gol yemediğini iddia etmektedir. Ancak o sezon Trabzonspor sahasında oynadığı bütün maçları kazanmış bir tek Zonguldakspor ile berabere kalmıştır. Şayet Zonguldakspor’u da yenmiş olsaydı Zonguldakspor küme düşecek, Göztepespor ligde kalacaktı. Ancak Trabzonspor’un, Zonguldakspor ile berabere kalması nedeniyle Göztepespor küme düşmüştür. Olayın şahitlerinden öğrendiğim kadarıyla maç sonrası Trabzonspor yönetimi futbolculardan almış oldukları paraları geri isteyerek Zonguldakspor’a bu paraları iade etmiştir. Yazı içeriği incelendiğinde hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı kanaatindeyim. Söz konusu olay hakkında daha önce de köşe yazısı yazdığımı hatırlıyorum. Bu nedenle müşteki beni aramıştı. Beraatimi talep ederim” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, müşteki Şenol Güneş’in davaya katılma talebini kabul etti. Ayrıca mahkeme, sanık Erman Toroğlu’na savunmasında geçen yazı içeriklerini mahkemeye sunması için süre verilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Şenol Güneş’in Erman Toroğlu hakkında ‘Oynadım Oynattım Oynatalım’ isimli kitabında kendisine yönelik asılsız iddialar dile getirilerek hakaret ve iftira suçlarını işlediği gerekçesiyle şikayetçi olduğu anlatıldı.

İddianamede söz konusu kitap aracılığıyla Şenol Güneş’i hedef alarak hukuka aykırı eylem isnadı ve hakaret içeren söylemlerde bulunarak üzerine atılı suçları işlediğine dair kamu davası açılmasını gerektirecek yeterlilikte şüphe olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede Erman Toroğlu hakkında ‘alenen hakaret’ ve ‘iftira’ suçlarından toplamda 1 yıl 3,5 aydan 6 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx