e-Devlet için Beklenen Özellik Geldi: Artık Birçok Miras İşlemini Oturduğunuz Yerden Yapabileceksiniz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz gün e-Devlet kapısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, sevilen platforma tüm miras işlemlerinin tek tıkla yapılmasına olanak tanıyan yeni bir dijital hizmetin eklendiğini duyurdu.

Detaylar ?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen ‘Dijital Türkiye/ Bürokrasinin 2023 Yılı 2’inci Toplantısı’na liderlik etti.

Toplantı sonrası e-Devlet Kapısı hakkında önemli açıklamalarda bulunan Yılmaz, platform için hayata geçirilecek bazı yeni özellikleri duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, e-Devlet’te miras işlemleri ile ilgili yeni bir dijital hizmetin eklendiğini bildirerek, varis- muris işlemlerinin artık tek başlık altında toplandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz:

’10’dan fazla kurumumuzun varis- muris işleri ile ilgili hizmetleri tek başlık altında toplanarak bütünleşik hizmet oluşturmuş durumdayız. Bugün itibarıyla vatandaşlarımızın kullanımına açılıyor, hayırlı olsun. Toplantımızda engelli vatandaşlarımız için sunulabilecek yeni dijital hizmetler ve düzenlemeler hakkında da değerlendirmeler yapacağız. Veriden değer üretmenin dijital kamu hizmetlerine başarılı yansımasından ve kurumlarımızın daha yakın iş birliği ve koordinasyon içinde çalışmasından büyük memnuniyet duyuyor, dijitalin yüzyılını el birliğiyle inşa edeceğimize inanıyorum.’

10’dan fazla kurumun miras işlemlerini kapsayan yeni hizmetin 10 Ekim’den itibaren kullanıma açılacağını duyuran Yılmaz, yakın zamanda e-Devlet Kapısı’na gelen diğer özellikler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra da depremzede vatandaşlar için 13 yeni dijital hizmetin de e-Devlet üzerinden hayata geçirildiğini söyledi.

Son olarak, e-Devlet’in yıllar içindeki yükselişi ve dünya çapındaki başarısını resmi verilerle altını çizen Cumhurbaşkanı Yardımcısı, platformun 2023 yılında 64 milyon kullanıcıya hizmet verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz:

 ‘e-Devlet Kapısı’na giriş sayısı, geçen yıl 3,5 milyarı aşarken, aynı rakama bu yılın ekim ayında ulaşılmıştır. Yıl sonu hedefi ise 4,5 milyar giriş sayısını aşmaktır. Bu rakamlar bize milletimizin dijital kamu hizmetlerine teveccühünü ve e-Devlet altyapımızın ne kadar kullanıcı dostu olduğunu göstermektedir. Vatandaşlarımızın yüzde 95 memnuniyet oranıyla yoğun şekilde kullandığı e-Devlet kapısı, uluslararası endekslerde de başarısını kanıtlamaktadır. Avrupa Komisyonu’nun 2023 yılı ‘e-Devlet Kıyaslama Raporu’nda 10 sıra yükselerek 35 ülke arasında 10’uncu sırada yerimizi almış bulunmaktayız. Böylece; Fransa, Almanya, Norveç ve İsveç gibi gelişmiş ülkeleri geride bırakmış olduk. Söz konusu raporda e-Devlet hizmetimiz ‘Kullanıcı Odaklılık’ kategorisinde 3’üncü olmuş, ‘İkametgahım Bütünleşik’ hizmeti ise birincilik almıştır.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx