Düzce’nin ilk CHP Milletvekili: ‘Algıyı dönüştürmek bize düşüyor’

ANKARA – Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasıyla 14 Mayıs’ta eş zamanlı yapılan ve sonuçlanan milletvekili seçimi kısmen gölgede kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin tartışmalar devam ederken Düzce’nin seçim tarihinde bir ilk yaşandı ve CHP, Düzce’de ilk kez bir milletvekili çıkardı. 1999 yılında il olan Düzce’nin seçim tarihi toplam 25 yıl olsa da ilçe olduğu dönemde de CHP Düzce’de bugüne kadar üstünlük sağlayamamıştı.

Düzce’nin ilk CHP Milletvekili Talih Özcan, milliyetçi ve muhafazakar seçmen nüfusunun yoğun olduğu kentte yürüttüğü çalışmaları ve yıllar sonra başarıya nasıl ulaştıklarını anlattı.

‘HALKI DİNLEDİM, SÜREKLİ DİNLEDİM’

4 yıldan fazla bir süredir alan çalışması yaptığını belirten Özcan, “Düzce’de köy köy gezdim. Halkı dinledim, sürekli dinledim. Ne istediklerini anlattılar. 4 yıl boyunca acılarını paylaştım, mutluluklarını paylaştım, sorunlarını paylaştım. Gördüm ki Düzceliler halkın içinde olan, onlara yakın, onlar gibi bir milletvekili istiyor. Düzce halkı duyarlı bir halk, onlara dokununca karşılığını veriyorlar” dedi.

‘ATATÜRKÇÜLÜĞÜMÜZÜ, LAİKLİĞİMİZİ YERİ VE ZAMANI GELDİĞİNDE ANLATTIM’

Düzce’nin 3 milletvekili çıkardığını, dağılımın zaman zaman AK Parti lehine 3- 0, zaman zaman 2 AK Parti, 1 MHP şeklinde olduğunu söyleyen Özcan, çalışmaları sırasında Düzcelilerin CHP’ye neden oy vermediklerini anlamaya çalıştığını belirterek “CHP Düzce’den vekil çıkartamaz’ algısı vardı. Bunun yanı sıra birileri CHP’yi devamlı ötekileştirdi, kötüledi. Bunların olumsuz etkileri vardı. Ben, Atatürkçülüğümüzü, cumhuriyetçiliğimizi, laikliğimizi yeri ve zamanı geldiğinde anlattım. Düzcelilere CHP’yi anlattım, gerçekleri anlattım” diye konuştu.

‘DÜZCELİLERİN DİNİ HASSASİYERLERİNİ ANLADIĞIMIZI HİSSETTİRDİK’

Düzcelilerin dine, inançlarına karşı hassasiyetleri olduğunu ifade eden Özcan, “Bu hassasiyetlerini anladığımızı hissettirdik. Biz hepimiz Müslümanız, Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Velev ki başka bir dine de mensup olsak insanları sevmemiz gerektiğini anlattık” dedi.

‘YARATILAN ALGIDAN DOLAYI ÇOK BÜYÜK TEPKİLER GÖRDÜĞÜM OLDU’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet İttifakı ve CHP’ye karşı kullandığı dilin zorluklarını da yaşadığını anlatan Özcan, “Bizi PKK ile eşdeğer gördükleri, çok büyük tepkiler gördüğüm yerler oldu. Söylenenlerin doğru olmadığını anlattım ve bunu tekrar ettim. Böyle düşünen yerlere tekrar tekrar gittim” ifadelerini kullandı.

‘VATANDAŞIN SUÇU YOK, ALGIYI DEĞİŞTİRMEK BİZİM İŞİMİZ’

Seçmende oluşan bu algının seçmenin suçu olmadığını belirten Özcan şöyle devam etti: “Vatandaşta hiçbir suç yok. Yaratılan algıya inanıyorlar. Onlara ‘neden inanıyorsun’ diyemezsin. Bu, onun sosyal yaşamı ile yetiştiği çevre ile eğitimi ile ilgili. Oluşan algıyı değiştirmek, dönüştürmek de bize düşüyor. Biz bunu yapmaya çalıştık ve bunun sonucunu da aldık. Vatandaşa doğru bir şekilde gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

‘DÜZCE’NİN SORUNLARINI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ’

Kentin sorunları konusunda da Düzcelilerle ortaklaştığını kaydeden Özcan, “Herkesin ortak dertleri var. Hepimiz aynı sorunlardan mustaribiz, bunu gördüler. Bu sorunları nasıl çözeceğimizi konuştuk. Ayrıca Düzce’ye ilişkin projelerimizi 13 madde halinde genel başkanımıza sundum. O da bu projelere ilişkin söz verdi. Düzce’nin sorunlarını birlikte çözeceğiz” dedi.

‘MİLLET İTTİFAKI’NIN MİLLETVEKİLİ’

Kendisini aynı zamanda “Millet İttifakı’nın milletvekili” olarak tanımlayan Özcan, “Aday olduğum andan itibaren Millet İttifakı’nın bileşenleri ile sürekli birlikte çalıştık. Karar alındığı gün başladık çalışmaya. Hemen il başkanlarıyla bir araya geldik. Gece gündüz çalıştık, el ele verdik. Çok büyük destek olduk birbirimize. Katkıları çok büyük” dedi.

‘DÜZCELİLERE SÖZ VERDİM, ONLARI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIM’

Düzce halkının bugüne kadar seçilen milletvekillerinin gelmemesinden, seçildikten sonra kendilerini unutmasından şikayet ettiğini belirten Özcan, “Düzce halkı milletvekilini yanında istiyor, buna hasret kalmışlar. Caddede olacak, sokakta olacak, köyde olacak. Düzce’de dertlerini dinleyecek, Ankara’ya gidip çözüm arayacak. Bu mesajı aldım ve uygulayacağım. Onları yalnız bırakmayacağım” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir