Başkan Sandıkçı: “Kudüs özgür değilse, dünya tutsaktır”

Canik’te binler özgür Kudüs için buluştu.

Canik Belediyesi tarafından ilçede düzenlenen ‘Ayasofya’dan Mescid-i Aksa’ya Özgür Kudüs Özgür Aksa’ programında bir araya gelen binlerce vatandaş, İsrail’in Filistin’de sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırıları kınadı. Ayasofya Cami Başimam Hatibi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın ve Selahattin Eyyubi’nin 34. kuşaktan torunu, Filistinli Aktivist Naim Zalloum Eyyubi’nin konuk olarak katıldığı programda, İsrail’in Filistin genelinde ve Mescid-i Aksa’ya yönelik uzun yıllardır sürdürdüğü işgal politikası ve son günlerde Gazze Şeridi’nde bulunan kentlere gerçekleştirdiği, soykırıma varan ve savaş suçu kabul edilen saldırılarını lanetledi.  Programda gerçekleştirdiği konuşmada, “Kudüs özgür değilse, dünya tutsaktır” diyen Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını sert bir dille kınayarak, Filistin halkının yanında olduklarını belirtti. Filistin için çağrıda bulunan Başkan İbrahim Sandıkçı, tüm dünya halkalarını Filistin için birlik olmaya davet etti.

 

İsrail’in Yapığı Soykırımdır

İsrail’in Filistin topraklarına yönelik işgal politikasını yıllardır sürdüğünü ve dünya ülkelerinin yaşanan olaylar karşısında sessizliğini koruduğunu belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “İsrail, Filistin topraklarına yönelik sistematik işgal politikasını ve sivil katliamını yıllardır sürdürüyor. Filistin’de, gözler önünde gerçekleştirilen soykırıma, işlenen savaş suçlarına, dünya sessiz. Sözde medeniyetin beşiği ülkeler ise çocukların, kadınların, annelerin, babaların feryatları karşısında dillerini yutmuş, gözlerini ve kulaklarını kapatmıştır. Geçtiğimiz günlerde İsrail’in içerisinde tamamen sivillerin bulunduğu ve tedavi gördüğü hastaneyi bombalamaları, Gazze’ye yönelik ambargo uygulamaları, İsrail’in, Siyonistlerin barbarlığını, ne hak ne de hukuk tanıdığını bizlere bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.

 

“Kudüs özgür değilse, dünya tutsaktır”

“Tüm kalbimizle, Filistin’in, Mescid-i Aksa’ın ve Filistinli kardeşlerimizin yanındayız” diyen Başkan İbrahim Sandıkçı, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını sert bir dille kınayıp, tüm dünya halklarını İsrail’in Filistin topraklarına yönelik işgali ve sivilleri hedef alan saldırıları karşısında birlik olma konusunda çağrıda bulundu. Başkan İbrahim Sandıkçı, “ Buradan bir kez daha belirtmek istiyorum ki, Kudüs, Mescid-i Aksa, bizlerin kırmızı çizgisidir. Asla zihinlerden çıkarılmamalıdır ki, Kudüs özgür değilse, dünya tutsaktır! Bir insan olarak, dünyadaki tüm halkları, bütün insanları, vicdan sahibi her bireyi, hastalardan, çocuklardan, kadınlardan ve sivil masumlardan yana tavır almaya, mazlumlar için gür bir sesle haykırmaya ve barışın tesisi için her türlü imkânlarını seferber etmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Kudüs Ziyareti Hediye Etti

Başkan İbrahim Sandıkçı, program sonrasında gerçekleştirilen çekiliş etkinliğiyle vatandaşlara Kudüs ziyareti hediye etti. Hayırsever vatandaşların da destek vererek Kudüs ziyareti hediyesinin sayılarının artığı programda, Kudüs ziyareti kazanan vatandaşlar gözyaşlarına hâkim olamadı. Bölgede durumların normalleşmesinin ardından vatandaşların Kudüs’le buluşacağı belirten programda, Kudüs Karikatür Sergisi de düzenlendi.

Sezai Karakoç Canik Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve yoğun bir ilgiyle gerçekleşen programa, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Eşi Selma Sandıkçı, Ayasofya Cami Başimam Hatibi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Mirasımız Kudüs Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci,  AK Parti Canik İlçe Başkanı Mahmut Gençay, Canik İlçe Milli Eğitim Müdürü Zahit Köseoğlu, Mirasımız Kudüs Derneği Samsun Temsilcisi Vahdettin Dumanoğlu, Selahattin Eyyubi’nin 34. kuşaktan torunu, Filistinli Aktivist Naim Zallqum Eyyübi kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx