Bakan Tunç: Saldırıyla ilgili 34 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da, Çağlayan Adliyesi önünde silahlı saldırı düzenlendi. C Kapısı önündeki olayda üçü polis, altı kişi yaralandı. Adliyeye giriş çıkışlar kapatılırken biri kadın biri erkek iki DHKP-C’li terörist ölü olarak ele geçirildi. Bir terörist de yaralı olarak yakalandı.

Terör saldırısıyla ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, açıklamada bulundu. Saldırı sonrası 5 savcının soruşturma kapsamında görevlendirildiğini vurgulayan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bugün saat 11.32 sıralarında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na bir terör saldırısı girişimi oldu. Teröristleri lanetliyorum. Adliye çalışanlarımıza, yargı camiamıza ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Adalet Sarayı’nın önce D kapısından girmek isteyen 2 terörist, orada polislerin GBT kontrolü sırasında terörist oldukları anlaşılınca polislerden kaçmak istiyorlar.

*D kapısından kaçarak C kapısına geliyor. C kapısında polislerimizle girilen çatışma neticesinde iki terörist etkisiz hale getiriliyor. O çatışma sırasında 4 vatandaşımız da yaralanıyor. Vatandaşlarımızdan birisi hastaneye kaldırılmıştı, hastanede vefat etti.

3 POLİSİMİZ YARALANDI

*3 polisimiz bu çatışmada yaralanıyor. Yaralı polis ve vatandaşlarımızın sağlık durumları iyi, tedavi altına alınmış durumdalar. Acil şifalar diliyorum. Vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Burada kahraman polisimiz, güvenlikte bekleyen, adliye kapısında bekleyen güvenlik güçlerimizin özellikle kahramanlığıyla ve dikkatli davranmasıyla hain terör saldırısı bir faciaya neden olmadı.

*Daha önce de Çağlayan’da bir terör girişimi olmuştu, savcımız Selim Kiraz odasında şehit edilmişti. Bugün de belki hain emellerini gerçekleştirmek isteyen teröristler, kapıdan girmek isterken kahraman polisimiz tarafından etkisiz hale getirildiler.

*Terörün her türlüsü ile mücadele etmeye devam edeceğiz. Bir kez daha milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımız olayı takip ettiler, geçmiş olsun dileklerini devam etti. Adli soruşturma tüm detaylarıyla devam ediyor. Bir başsavcı vekilimiz ve 5 savcımız görevlendirildi. Çeşitli gözaltılar var, adli soruşturma sürmeye devam edecek.

*Şu anda 34 gözaltı var. Tüm detaylarıyla soruşturma, 5 cumhuriyet savcımız bir başsavcı vekilimizin koordinasyonunda devam ediyor.

*3 polisimiz yaralandı, 4 vatandaşımız yaralanmıştı, birisi hastanede vefat etti. Diğer 3 vatandaşımızın hastanede sağlık durumu iyi. Bir kadın vatandaşımız hayatını kaybetti, Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx