Yandaş Yeni Şafak: Türkiye’nin önündeki en büyük pürüz döviz stokçuları

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında İSO Lideri Erdal Bahçıvan ile sanayicileri stokçuluk yapmakla suçlayan Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ortasında tansiyon yaşandı.

“Sanayici ucuz kredi alıp stokçuluk yapıyor” diyen Kavcıoğlu’na reaksiyon gösteren Bahçıvan, “Bunları çok tehlikeli ithamlar olarak görüyorum” dedi. Bahçıvan, “Kendisini enflasyona karşı korumak için stok tutan sanayiciyi itham altına alırsak, Türk endüstrisine karşı büyük haksızlık yapmış olursunuz” diye konuştu.

Hükümete yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi bugün, “Bankalardaki 240 milyar doların, 148 milyar doları paradan para kazanmak için stoklanmış durumda. Stoklar erirse herkes rahatlar” başlıklı bir haber yayımladı. 

Enerji ve besin krizini tetikleyen memleketler arası gelişmelerin yanısıra Türkiye’nin, içerde döviz ve faiz lobisiyle çaba ettiğini savunan Yeni Şafak gazetesi, Aralık 2021’deki kur spekülasyonunu bertaraf eden Türkiye, bir yandan da dolar stokçularıyla uğraştığını argüman etti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*