Uzakdoğu’da birinci maymun çiçeği hadisesi Singapur’da görüldü

Güneydoğu Asya ülkesi Singapur’da maymun çiçeği olayı görüldüğünü açıklandı. Böylece bu salgın esnasında Uzakdoğu’da birinci kez maymun çiçeği tespit edildi.

AA’nın Channel News Asia’dan aktardığına nazaran, Singapur Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkede maymun çiçeği hadisesi tespit edildiği doğrulandı.

Açıklamada, İngiliz vatandaşı 42 yaşındaki hastanın uçuş vazifelisi olarak 15-17 Haziran tarihleri ortasında Singapur’da olduğu ve 19 Haziran’da ülkeye tekrar giriş yaptığı belirtildi. Uçuş görevlisine yapılan maymun çiçeği testinin dün müspet çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi’nde tutulan hastanın sıhhat durumunun stabil olduğu ve kendisiyle temas etmiş olabileceği varsayım edilen şahısların takip sürecinin sürdüğü bildirildi.

Söz konusu hastanın, 14 Haziran’da baş ağrısı ve 16 Haziran’da ateş şikayetinde bulunduğu, semptomlar daha sonra geçmesine karşın 19 Haziran’da derisinde dökülmeler meydana geldiği aktarıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, hastanın 19 Haziran gecesi telekonsültasyon yoluyla tıbbi yardım istediği ve daha ayrıntılı araştırma için 20 Haziran’da Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi’ne nakledildiği belirtildi.

Maymun çiçeği bu salgında daha çok Avrupa’da görülürken, hastalık bildiren ülke sayısı 50’ye yaklaştı. Hastalıktan ötürü yılbaşından 15 Haziran’a kadar, DSÖ’nün onayladığı toplam 2 bin 103 hadise ve bir vefat var. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*