Turkcell, dijital banka kuruyor

Turkcell, ferdi ve KOBİ müşterilere hizmet verecek bir dijital banka kurmak için BDDK’ya müracaatta bulunduğunu duyurdu.

Söz konusu dijital banka 1 milyar TL’lik sermaye ile kurulacak. Bankanın yüzde 99,96’sına Turkcell Finansman A.Ş sahip olacak. Geri kalan hisselere ise Turkcell’ın alt şirketleri sahip olacak.

Turkcell’den KAP’a yapılan açıklama şöyle:

“Sermayesinin tamamına sahip olduğumuz bağlı iştiraklerimizden Turkcell Finansman A.Ş.’nin %99,96’sına, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İrtibat Hizmetleri A.Ş.’nin başka ayrı %0,01’ine sahip olacağı, kişisel ve kobi segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş müsaadesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na 27 Haziran 2022 tarihinde müracaatta bulunulmuştur. Şirketin, 1.000.000.000 TL fiyatında başlangıç sermayesi ile kurulması planlanmaktadır. Kuruluş müsaadesinin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve tertibin tamamlanması ile BDDK’ya faaliyet müsaadesi başvurusu yapılacaktır. Şirketin faaliyete geçmesi, kelam konusu faaliyet müsaadesinin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir.

Şirket kuruluşunun kamuya açıklanması, yatırımcıların yatırım kararını ve hisse pahasını etkileyebilecek nitelikte olması nedeniyle Sermaye Piyasası Şurası’nın Özel Durumlar Bildirimi’nin 6’ncı hususu kapsamında İdare Şurası kararıyla ertelenmiştir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*