Türk Telekom’dan güç verimliliğini artıracak yerli platform

Şirket mühendislerinin dayanağı ile yerli teknoloji şirketi Netaş ve yerli yazılım şirketi Servisnet iş birliğiyle geliştirilen platform, şirketin şebekesinde ticari olarak kullanılmaya başlandı.

Türkiye’nin önder bilgi ve irtibat teknolojileri şirketlerinden Türk Telekom, gelecek jenerasyonlara sürdürülebilir bir dünya bırakma gayesiyle tasarruf, güç verimliliği ve yenilenebilir güç alanlarındaki yatırımlarına devam ediyor. Şirket, Netaş ve yerli servis entegrasyon ve yazılım şirketi Servisnet iş birliğiyle yerli akıllı güç idare platformunu hayata geçirdi.

GÜÇ TASARRUFU SAĞLANDI

Jeneratör, klima, gerçek akım (DC) güç kaynağı, yenilenebilir güç kaynakları üzere tüm güç ekipmanlarının çalışma performanslarını proaktif olarak izleyen ve tahlil eden platform, şirket şebekesinin güç verimliliğini artırarak karbon emisyonunun düşürülmesine katkı sağlıyor. Marka ve modelden bağımsız olarak tüm güç aygıtlarını tek bir uygulama ile gözlemleme ve yönetme imkânı sunuyor.

YERLİ VE ULUSAL TEKNOLOJİLERLE ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, projeye dair şöyle konuştu: “Enerji kaynaklarının verimli kullanılması, yenilenebilir güç kaynaklarının yaygınlaştırılması ve karbon salınımının azaltılması hususlarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Netaş ve Servisnet ile birlikte hayata geçirdiğimiz yapay zekâ dayanaklı akıllı güç idare platformunu, şebekemizde ticari olarak kullanmaya başladık. Teknolojiyi toplumun yeterlilik ve yararına hizmet edecek formda geliştiren bir kurum olarak, yerli ve ulusal imkânlarla hayata geçirdiğimiz eser ve hizmetleri ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz.”

Bahis hakkında değerlendirmede bulunan Netaş CEO’su Sinan Dumlu, “Akıllı Güç İdare Platformu’ projesini, Türk Telekom ve yerli tahlil ortağımız Servisnet ile birlikte hayata geçirmekten memnunluk duyuyoruz. Sürdürülebilirliği teknolojinin dönüştürücü gücü ile desteklemek ‘akıllı dijitalleşme akıllı dönüşüm’ yaklaşımımızın en değerli amaçlarından birisi” dedi.

Servisnet Genel Müdürü Serdar Toros, şöyle söz etti: “Enerjiyi verimli kullanmak ve yönetebilmek tüm çağdaş ekonomilerde temel arayış ve odak noktalarından biridir. Bu gerçeklikten yola çıkarak Türk Telekom ve Servisnet mühendisleri, ‘akıllı güç idare platformu’nu geliştirdiler. Kendi kendine öğrenebilen yapay zekâ algoritmalarının çalıştığı, zero-touch teknolojilerinin kullanıldığı yazılım, Türk Telekom’un operasyonel harikalığı ve güç verimliliğini hedefleyen dijital dönüşüm yolcuğunda büyük bir adım olarak görülmelidir.”

Verilen bilgiye nazaran şirket, 2021 yılında, abone başına düşen elektrik tüketimini bir evvelki yıla nazaran azaltmayı başardı. Sabit ve taşınabilir şebekede toplam elektrik tüketimini son 5 yılda yüzde 3 düşüren şirket, yıllık ortalama 31 milyon kilovat saat (kwh) güç tasarrufu sağlarken, son 5 yılda yıllık ortalama 15 bin ton karbon emisyonunu da engelledi.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*