Türk Dünyası Parlamenterler Vakfından Çanakkale şehitlerimize vefa

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu’nda “Şehitlerimize Vefa ve Anma” programı gerçekleştirildi.

Programa, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Lideri Dr. Abdullah Çalışkan, Dışişleri Bakan Yarımcısı Yavuz Selim Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Ankara Ticaret Odası Lideri Meclis Lideri Mustafa Deryal, Ankara Ticaret Odası Lideri Gürsel Baran, Türk Dünyası Gençlik Kurulu Kurucu Genel Başkanı Ramazan İzol, milletvekilleri, Vakıf yöneticileri, Türk Dünyası İş Kurulu üyesi iş insanları, büyükelçiler, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Çanakkale Savaşı’nda şehit ve gazi olmuş bireylerin soyundan olan ve TDPV tarafından davet edilen torunları katıldı

“Vakfımızın kuruluş emeli birliği, beraberliği ve kardeşliği sağlamaktır”

Açılış konuşmasını yapan Türk Dünyası Parlamenter Vakfı Lideri Abdullah Çalışkan, “Aramızda çok pahalı konuklar var. Bu pahalı kahramanların torunları ile bugün beraberiz. Tahminen farklı şeyler oluyor lakin Çanakkale ruhu, Çanakkale savunması değişmiyor, bugün de gelecekte de ortak tarihi, ortak kültürü yaşayanlar olarak kardeşliği ve birlikteliği tesis etmek hepimizin vazifesi. Bizim hedefimiz, gençlerimize bu dayanışma ruhunu, bu şuuru kazandırmak ve bu hassasiyetin merkezi olmak, inşallah bunu da başaracağız. Bir ve birlikte olmak zorundayız. Vakfımızın kuruluş emeli olan birliği, beraberliği ve kardeşliği sağlamamız lazım. Bizler Vakıf olarak kuruluşunuzdan bu yana bunları yapıyoruz, inşallah daha hoşlarını daima birlikte yapacağız. Üzerimizde çok büyük bir sorumluluk var daima birlikte koşturup her kademede işimizi en uygun formda yapmamız lazım. Gelecekte böylesi hoş projelerde buluşmak üzere” halinde konuştu.

“Her yüzyılın bir Çanakkale’si vardır”

Açılışta konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, her yüzyılın bir Çanakkale’si olduğunu belirterek, “Arnavutluk’tan Bulgaristan’a kadar, Sırbistan’dan Kosava’ya kadar, Bosna Hersek’ten Karadağ’a, Kuzey Makedonya’ya kadar ortamızda bulunan, 107 yıldır bir emaneti, sorumluluğu incitmeden taşımak için daima bir arada çaba gösterdiğimiz, gayret ettiğimiz, aslında bize büyük bir emanet bırakanlara olan sorumluluğumuzu taşıdığımız çok değerli kardeşlerimiz, aslında bu meskenin gerçek sahipleri. Öncelikle bu manalı toplantıda bulunmaktan ötürü her birinize hürmetlerimi ve hürmetlerimi söz ediyorum. Bir kardeşiniz olarak şunu söylüyorum. Her yüzyılın bir Çanakkale’si vardır. Siz 20’nci yüzyılın Çanakkale’sinin evlatlarısınız. Allah bize 21’inci yüzyılın Çanakkale’sini, 22’nci yüzyıla bırakmayı erdemle, onurla, kardeşlikle, birlik ve beraberlikle nasip etsin” sözlerini kullandı.

“Terörü büsbütün ülke gündeminden çıkarmak için büyük uğraş gösteriyoruz”

Programda konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ise terörle gayrette Türkiye’nin çok değerli adımlar attığını lisana getirerek şöyle konuştu:

“Bugün manası bir vefa günü. Hak batıl uğraşı, dünyanın kurulduğu günden bitinceye kadar ebediyen devam edecek. Bu topraklarda bağımsız olmanın, yaşamanın bir bedeli var. O gün Çanakkale idi, bugün de yeniden coğrafyamızda terörle uğraş ve bağımsızlık gayretini sürdürüyoruz. Son 10 yıl içerisinde terörü büsbütün ülke gündeminden çıkarmak için büyük bir uğraş gösteriyoruz. 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra terörle gayrette yeni bir stratejiyi hayata geçirdik. Artık savunma gayeli değil, taarruz hedefli stratejiye geçtik. Proaktif çaba biçimiyle; gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında PKK ve onun türevleri YPG, PYD üzere ögelere karşı bir güvenlik şeridi oluşturması, bu uğraşın ana strateji değişikliğini teşkil etmekteydi. Bugün bunun sonuçlarını almış olmanın da milletimiz huzurunu, rahatlığını görüyor.”


“Türk Dünyası aslında 5 milyon kilometrekarelik bir coğrafya”

Türk Dünyasının çok geniş coğrafyalara uzandığını söyleyen Yıldırım, “Türk Dünyası aslında beş milyon kilometrekarelik bir coğrafya. Balkanlardan Çin’e kadar uzanan ve 300 milyonu bulan insanın yaşadığı, dünya iktisadı içerisinde 11. sırada yerini alan büyük bir topluluk. Burada dayanışmanın, kaynaşmanın asıl emeli; karışıklıklar yerine barışı hâkim kılmak ve bu coğrafyada yaşayan insanları, soydaşları bir ortaya getirmek” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı tanıtım sineması izlendi. Projeye maddi takviye veren kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketi verildi. Çanakkale şehit ve gazilerine plaket ve ikramlar verilmesinin arkasında program Rumeli türküleri konseri ile sona erdi.

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı tanıtım sinemasını https://youtu.be/dDjRkoVonSs adresinde izleyebilirsiniz.

Programın tamamını https://youtu.be/OPewhH5_BHA adresinden izleyebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*