Türk ayakkabı dalının gözü Avrupa pazarında

Türkiye, ayakkabı üretiminde dünyanın sayılı ülkelerinden biri. Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Lideri Ahmet Aydan, ihracat açısından yapılan çalışmaları aktararak, Türk ayakkabılarının kalitesi nedeniyle Avrupa ülkelerinden talep gördüğünü açıkladı.

İlk 5 ayda ihracat 600 milyon dolara yaklaştı

Yılın birinci 5 ayında ihracatın 600 milyon dolara yaklaştığını, bu yıl için daha yüksek amaçlarının olduğunu lisana getiren Aydan, bugünlerde Avrupa ülkelerinden önemli istek gördüklerini söyledi.

“Türkiye, ayakkabı konusunda cazibe merkezi haline geldi”

AA’nın haberine nazaran, ayakkabı dalındaki yeni gelişmeleri takip etmek ve modaya uygun dizaynlar hazırlamak gayesiyle çeşitli fuarlar düzenlediklerini, yabancıların bu tertiplerde Türk eserlerine ilgi gösterdiğini söz eden Aydan, şöyle devam etti:

“Türk ayakkabı dalı olarak çok kaliteli ayakkabı üretiyoruz. Bu durum ve Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle Avrupa’daki ayakkabı alıcıları Türkiye’ye yöneldi. Eylül ayında düzenleyeceğimiz ayakkabı fuarına İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Portekiz ile Almanya’dan büyük iştirak var. Bu taraflarıyla Türkiye, bir ayakkabı merkezi oldu. Bu da ayakkabı kesimi olarak çok sevdiricidir. Türkiye, ayakkabı konusunda bir cazibe merkezi haline geldi.”


“Avrupa’nın bu talebini kaçırmamak istiyoruz”

Avrupa’dan en çok bayan ve erkek ayakkabısı talebi aldıklarına işaret eden Aydan, “Avrupa’nın bu talebini kaçırmamak istiyoruz. Bu pazarı çok aradık ve bulduk. Üreticilerimiz de bu pazarda kalıcı yer almak istiyor. Yıllarca Avrupa’ya açılamadığımız kapı açıldı ve şu anda bu önemli manada bir muvaffakiyettir. Bu da bizi ve üreticilerimizi önemli manada memnun ediyor. Şu anda özelikle İspanya, Portekiz, Fransa, Hollanda, Belçika’dan önemli manada talep var, biz de talepleri kıymetlendirerek pazar hissemizi tüm Avrupa’ya yaymış durumdayız.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*