TOKİ: Atatürk Havalimanı’nda ihale öncesinde çalışma yapılmadı

TOKİ, Atatürk Havalimanı’nda ihale tarihi ve mutlaklaşan ihale kararının bildirilmesinin öncesinde rastgele bir çalışmaya yapılmadığını açıkladı.

TOKİ’nin, tüm ihalelerini yürürlükte olan yasalar ve ikincil mevzuatlar çerçevesinde gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, ihalelerde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “Temel İlkeler” başlıklı 5. hususunda belirtilen “saydamlık, rekabet, eşit muamele, güvenirlik, saklılık, kamuoyu kontrolü, gereksinimlerin uygun koşullarla ve vaktinde karşılanması ve kaynakların verimli kullanılması” prensiplerinin bilhassa gözetildiği kaydedildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine İlişkin Toplumsal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Etraf Düzenlemesi İşi İhalesi’nin 29 Nisan’da yapıldığı anımsatılan açıklamada, katılaşan ihale kararının 10 Mayıs’ta isteklilere bildirildiği söz edildi. Yüklenici ile 16 Mayıs’ta mukavele imzalandığı kaydedilen açıklamada, birebir gün yer teslimi yapılarak yüklenici firmanın işe başlatıldığı belirtildi.

Katılaşan ihale kararının isteklinin kendisine bildirimi sonrasında iş yeri mobilizasyonu ve hazırlık çalışmaları kapsamında iş makineleri getirildiği bildirilen açıklamada, fiili çalışmanın ise ilgili mevzuat kararları çerçevesinde kontrat imzalandıktan sonra başlatıldığına dikkati çekildi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*