Sektöre girmesi yasaklanmıştı: Milyon dolarlık havacılık şirketini satın aldı

Isparta uçak kazasında görevi kötüye kullanmaktan dolayı 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan ve havacılık sektöründe faaliyet göstermesi yasak olan Oktay Erdağı, milyon dolarlık Ciner Havacılık’ı satın aldı. Erdağı’nın hisse devrine ilişkin talebine SHGM Genel Müdürü Kemal Yüksek’in imzasıyla onay verildi.

Birgün gazetesinin haberine göre; eski bürokratın bu kadar parayı nereden bulduğu da sorgulanırken, 5 milyon dolara (yaklaşık 100 milyon TL) devir alındığı iddia edilen şirketin faaliyetleri için de milyonlarca dolar para gerektiği ifade ediliyor.

“BÜROKRATLAR BU KADAR ÇOK MU KAZANIYOR?”

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

“Kendisini Türkiye kamuoyu 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan Isparta uçak kazasında görevi kötüye kullanma nedeniyle aldığı 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla tanıyor. 2920 sayılı kanuna göre suça karışmış olanların hele hele havacılık sektörüyle ilgili suça karışanların ruhsat alması mümkün değilken SHGM Genel Müdürü Kemal Yüksek bu hisse devrine neden ve niçin onay vermiş, sormak gerekiyor.

Bu kişiden savcılık kağıdı istenildi mi merak ediyorum. Öte yandan eski bir bürokrat nasıl oluyor da milyonlarca dolarlık yatırım yapabiliyor? Türkiye’de bürokratlar bu kadar çok mu kazanıyor? Bu görevleri yapmış bir kişinin ömrünün sonuna kadar yüksek maaşlarla çalışsa dahi 5 milyon-10 milyon dolar biriktiremeyeceği ortada olmasına rağmen bu değirmenin suyu nereden geliyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir