Şanghay’da çığlık görüntüleriyle gündeme gelmişlerdi: 12 milyon için yeni Covid-19 kararı

Şanghay Sıhhat Komitesi Müfettişi Vu Ganyu, geçen hafta kısıtlamaların evreli biçimde kaldırılmaya başlanmasının akabinde bu hafta başından itibaren yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı bölgelerin ‘kapalı‘ statüden ‘denetim‘ statüsüne geçtiğini bildirdi.

Kentin bir kısmında salgının birinci defa ‘aktif denetim altına alındığını‘ söz eden Vu, sokağa çıkma serbestisinin olduğu ‘denetim‘ ve ‘tedbire‘ bölgelerinde yaşayan nüfusun yaklaşık 12 milyona ulaştığını belirtti.

Şanghay’da uygulanan 3 kademeli salgın muhafaza sistemine nazaran, son 7 günde müspet hadiselerin tespit edildiği yerleşimler ‘kapalı kontrol bölgesi‘ olarak isimlendiriliyor ve buralarda sokağa çıkma yasağı uygulanmaya devam ediyor.

Denetim bölgesi‘ olarak isimlendirilen, son 7 günde hadise tespit edilmeyen yerleşimlerde yaşayanlar konutlarından çıkabiliyor ancak bölgelerinin dışında dolaşamıyor, buralarda toplu etkinliklere de müsaade verilmiyor.

Son 14 günde hadise görülmeyen yerleşimler ise ‘tedbire bölgesi‘ olarak isimlendiriliyor ve buralarda yaşayanlar meskenlerinden çıkıp düşük riskli bölgeler ortasında dolaşabiliyor.

Şanghay’da son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 82, göstermeyen 37 olay tespit edildi, 1 kişi öldü. Kentte karantina bölgeleri dışında yeni hadiseye rastlanmadı.

Kent idaresi 17 Mayıs’ta 16 ilçenin tümünde, karantinaya alınan ve kapalı devre salgın müdafaa önlemlerinin uygulandığı bölgeler dışındaki topluluk içi yayılmanın kesildiği, ‘toplumsal sıfır Covid‘ amacına ulaşıldığını bildirmişti.

Şanghay’da Omicron varyantını taşıyan hadiselerin tetiklediği salgın nedeniyle 28 Mart’ta başlayan kapanma, hadiseler azalmadığı için bilinmeyen mühletle uzatılmıştı.

Kentte haziran başında tüm kısıtlamaların kaldırılarak ‘olağana dönülmesi‘ hedefleniyor.

PEKİN VE BAŞKA KENTLERDE ÖNLEMLER SÜRÜYOR

Başşehir Pekin’de de birinci defa 22 Nisan’da görülen Omicron varyantını taşıyan mahallî kaynaklı olayların yol açtığı Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan önlemler sürüyor. Kentte son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 50, göstermeyen 5 olay tespit edildi.

Tüm kentte anaokulları ile birinci ve orta dereceli okullar çevrim içi eğitimi sürdürürken, restoranlar sadece sipariş hizmeti veriyor. Spor salonları, sinemalar ve öbür kapalı cümbüş merkezleri süreksiz mühletle kapatılmış durumda.

Hadiselerin görüldüğü Çaoyang, Şunyi, Fangşan ve Fıngtay ilçelerindeki kimi bölgelerde toplu taşıma ve taksi hizmetleri durdurulurken, vatandaşlara bölgelerini terk etmemesi tavsiye edildi.

Nüfusu 21 milyonu aşan metropolde, Şanghay’dakine benzeri bir kapanmayı gerektirecek yayılma ihtimalinin yarattığı telaş nedeniyle önlemler sürdürülüyor.

Şanghay ve Pekin dışında Çangçun, Cilin, Şınyang, Tiencin, Şıncın ve Gaungcou üzere büyük nüfusu barındıran, kritik sanayi ve iş kollarına konut sahipliği yapan öteki kentlerde de kısıtlamalar uygulanıyor.

ANA KARADA 1082 HADİSE

Ulusal Sıhhat Kurulundan yapılan açıklamada, Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 212, göstermeyen 870 olay saptandı, kelam konusu hadiselerin 66’sının yurt dışı kaynaklı olduğu bildirildi.

Covid-19 salgınında birinci olayların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne kadar 222 bin 582 olay tespit edildi, 5 bin 218 kişi öldü.

HONG KONG

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Covid-19’un Omicron varyantına bağlı mahallî kaynaklı olayların yol açtığı 5. dalganın tesiri azalarak sürüyor.

Sıhhat Müdafaa Merkezinden yapılan açıklamaya nazaran, kentte son 24 saatte 31’i yurt dışı kaynaklı 329 Covid-19 olayı tespit edildi, 4 kişi hayatını kaybetti.

Kentte martta 20 binin üzerine kadar çıkan günlük hadise sayısı bir ayı aşkın müddettir 1000’in altında seyrediyor.

Yaklaşık 7,6 milyon nüfuslu Hong Kong’da bugüne dek 1 milyon 209 bin 397 olay görüldü, 9 bin 364 kişi ömrünü yitirdi.

OMİCRON OLAYLARI ‘SIFIR VAKA’ STRATEJİSİ İÇİN SINAMAYA DÖNÜŞTÜ

Bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantının ortaya çıkardığı tablo, Çin’in Covid-19’a karşı ‘sıfır olay‘ stratejisi için sınamaya dönüştü.

Covid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalesi ve maliyeti açısından vakit zaman tartışmalara yol açıyor.

Öteki ülkeler, Covid-19’a karşı salgın muhafaza önlemlerini büyük ölçüde kaldırıp olağanlaşmaya giderken Çin’in uğraş stratejisini vakit içinde nasıl uyarlayacağı belirsizliğini koruyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*