Rekabet Konseyi’nde 31 soruşturma devam ediyor

Rekabet Kurumu bilgilerinden derlenen bilgiye nazaran, Rekabet Konseyi, memleketler arası rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunmak, yatırım ortamının sağlıklı işlemesini temin etmek için ocak-haziran periyodunda de faaliyetlerine aralıksız devam etti.

Kurul, bu periyotta kararlarının kapsamı, niteliği ve sonuçlarına nazaran, ortalarında rekabet ihlali, birleşme ve devralma, olumsuz tespit-muafiyet olmak üzere toplamda 211 süreci sonuçlandırdı.

Rekabet ihlalleri alanında 37 belge karara bağlandı. Konsey, bunlardan 15’inde ret kararı verdi, 7’sinde para cezası uyguladı. 14 belgeyi uzlaşmayla sonuçlandıran Konsey, bir evrakta da taahhüt üzerine sürecini sonlandırdı.

Kurul, 152 birleşme ve devralma sürecinden 130’una müsaade verdi, 2 süreci şartlı onayladı, 20’sini de “kapsam dışı ve müsaadeye bağlı olmayan işlem” olarak kıymetlendirdi.

Menfi tespit-muafiyet müracaatlarını da inceleyen Konsey, 2 müracaatı küme muafiyeti kapsamında değerlendirirken, müracaatçılardan 3’üne kişisel muafiyet tanınması, birine negatif tespit evrakı verilmesini kararlaştırdı. Bir evrakta da ferdi ve küme muafiyetinin birlikte kıymetlendirilmesi tarafında karar aldı.

31 SORUŞTURMADA İNCELEME DEVAM EDİYOR

Kurul, bilişim teknolojileri ve platform hizmetleri, besin sanayisi, tarım ve ziraî eserler, inşaat, sıhhat ve makine sanayisi bölümlerinde faaliyet gösteren firmaların da yer aldığı 31 soruşturmada inceleme süreçlerine devam ediyor.

Bu yılın birinci 6 ayında Konsey, besin sanayisi, bilişim teknolojileri ve platform hizmetleri, otomotiv ve taşıtlar, medya, reklamcılık ve yayıncılık ile lojistik, depolama ve posta üzere kesimlerin de ortalarında olduğu 14 soruşturmayı tamamladı.

Kurul, kelam konusu periyotta rekabet ihlalleri kapsamında ilgililere toplam 389 milyon 442 bin 500 lira idari para cezası verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*