Pentagon’dan Erdoğan’ın NATO çıkışına yorum geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine karşı çıkması sonrasında Pentagon’dan bir açıklama geldi.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya yakınlaştırırken, Türkiye’nin bu iki ülkenin NATO üyeliğine karşı çıkması memleketler arası kamuoyunda gündemden düşmüyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gece düzenlenen basın toplantısında Türkiye’nin iki ülkenin NATO üyeliğine itiraz edeceğini tekrar hatırlattı. Erdoğan, “Her iki ülkeyle ilgili dışişleri bakanları ortasında birtakım görüşmeler yapıldı. Ama açık ve net bir şeyi söylemem lazım. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir hali kelam konusu değil. Bu süreç içerisinde kaldı ki terör örgütlerine karşı kalkıp biz karşıyız deseler bile ki teslim etmeleri gereken kimi teröristleri teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var” sözlerini kullanmıştı.

İsveç’ten bir heyetin Türkiye’ye geleceğine dair haberler hakkında, “Pazartesi Türkiye’ye geleceklermiş. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar” diyen Erdoğan’ın kelamları ABD Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen bir basın toplantısında da gündeme geldi.

“HALEN NETLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jack Kirby’nin katıldığı basın toplantısında bir medya mensubu, İsveç’in NATO’ya girme sürecinde yaşananları sordu. Gazeteci, “PKK, ABD ve neredeyse bütün NATO üyeleri tarafından terör örgütü olarak biliniyor. İsveç’in bu muahedeyi sağlamak ismine PKK’ya karşı atılım yapmasını önerir misiniz” sorusu üzerine Kirby karşılık verdi.

Kirby, “Bu, Savunma Bakanlığı’nın yanıtlayabileceği bir bahis değil. Türkiye’nin konumunu hala netleştirmeye çalışıyoruz. Türkiye bedelli bir NATO müttefiki. Üstelik şimdi ne İsveç ne de Finlandiya resmi olarak NATO üyelik başvurusunu yapmadı” dedi.

Pentagon Sözcüsü ayrıyeten, “Burada bir süreç var ve bence bu süreçten bir tahlile ulaşacağız. Ancak bizim buradan Pentagon’dan öbür bir ülkenin dış siyasetini yönlendirmek bize düşmez” tabirini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*