Oscar ödüllü direktör Bob Rafelson hayatını kaybetti

Oscar ödüllü ABD’li direktör Bob Rafelson, 89 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi, ünlü direktörün cumartesi akşamı Colorado’daki Aspen kasabasındaki konutunda öldüğünü bildirdi.

Rafelson, 1970’te senaristliğini ve direktörlüğünü yaptığı “Five Easy Pieces” sinemasıyla 2 kısımda Oscar alarak Hollywood’un bilinen isimlerinden olmuştu.

BOB RAFELSON KİMDİR?

Ünlü direktör, 1967’de ortağı Bert Schneider ile yapımcılığını üstlendiği “The Monkees” televizyon dizisiyle Emmy Ödülleri’ne layık görüldü.

1960 ve1980’li yıllar ortasında getirdiği yeni sinema üretim teknikleri ile Hollywood sinema sanayisine katkı sağlayan Rafelson’ın yapımcılığını ve direktörlüğünü yaptığı sinemalar ortasında “Head (1968)”, “Easy Rider (1969)”, “The Last Picture Show (1971)”, “The King of Marvin Gardens (1972)”, “The Postman always rings twice (1981)”, “Black Widow (1987)” ve “Mountains of the Moon (1990)” yer aldı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra lise aşkı Toby Carr ile evlenen ve 2000’li yılların başında Hollywood macerasına orta veren ünlü direktör, ikinci eşi Taurek Rafelson ve iki oğluyla Aspen’de yaşıyordu.

Rafelson’un birinci evliliğinden de bir oğlu vardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*