Okyanus’ta bayram

İkinci Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi’ne katılan bilim insanları Kurban Bayramı’nı konutlarından binlerce kilometre uzakta okyanusun ortasında kutladı. 24 saat boyunca gün ışığının olduğu bölgede bilimsel araştırma faaliyetlerini sürdüren grup, Kurban Bayramı’nın birinci gününde uydu telefonunu kullanarak aileleriyle bayramlaştı. Türkiye’den yaklaşık 4 bin kilometre uzaklıkta olan takım, 72 derece kuzey enlemini geçerek, kuzeye gerçek olan seyrine devam ediyor.

AİLELERİMİZ İÇİN DE HOŞ BİR ANI

Bilimden Sorumlu Sefer Önder Yardımcısı Prof. Dr. Ersan Başar, İkinci Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi’ne Tromso’den katıldıklarını söyledi. Bayramın birinci gününde tüm bilim insanlarıyla daima bir arada bayramlaştıklarını belirten Başar, “Bizim için hoş bir anı oldu. Zira Arktik Okyanusu’nda Barents Denizi’nin ortasında bayramlaşmak nitekim çok hoştu. Daha sonrasında uydu telefonuyla ailelerimizi aradık ve bayramlaştık.

Bu bayram ailelerimiz için de hoş bir anı olacak. Kıymetli bahislerde uydu telefonu sistemiyle haberleşiyoruz. Arktik Okyanusu nitekim en kuvvetli denizlerden biri. Bayramda konuttan uzakta olmak biraz sıkıntı, hele ki Barents Denizi’nde olmak çok daha zor” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*