Murat Ehil: ‘AK Parti’nin 55 milyar dolarla seçimi alma hesabı’

Gazeteci Murat Ehil, bugünkü “AK Parti’nin 55 milyar dolarla seçimi alma hesabı” başlıklı yazısında dikakt çeken argümanlarda bulundu. 

Yetkin, AKP’nin seçimi alma hesaplarında 55 milyar dolar civarında dış kaynak bulmak da olduğunu söz etti.

“Yani bir yandan hayat pahalılığı ve enflasyonla çabayı bakkal etiketlerine bağlarken 55 milyar doları nereden bulacak hükümet ve neden mesela 50 değil, 60 değil de 55?” diyen Uzman, “Bunu soranlar şayet dış güçlerin tesirinde değilse hükümetin hesap-kitap inceliklerinden bihaber sayılır” sözlerini kullandı.

Yetkin şöyle devam etti:

“AK PARTİ’NİN ‘ÇALININ BÜYÜMESİNİ BEKLEYECEK’ VAKTİ YOK”

Ayrıca bunu Nasreddin Hoca’nın ‘çalı ekeceğiz, koyun geçecek, yün bırakacak, iplik yapıp satacağız’ öyküsüne benzetenlerin düzgün niyeti de kuşkulu. Zati o denli çalının büyümesini, koyunun geçmesini filan bekleyecek vakti da yok AK Partinin. Seçime şurada en fazla 10 ay var.

‘En fazla’ diyorum, zira bir müddettir iktidarın ‘erken seçim hüllesi’ yapıp seçimleri Nisan-Mayıs aylarına alacağı konuşuluyor, 14 Mayıs tarihinden filan bahsediliyor, malum.

“AK PARTİ’NİN BULACAĞI DIŞ KAYNAK DIŞ GÜÇ SAYILMIYOR”

Cumhurbaşkanın öngördüğü üzere iktisadın Şubat-Mart aylarında düzelip halkı seçimde mührü yeniden Ampule basması için dışarıdan kaynak gerekiyor. Zira Merkez Bankasının (TCMB) yayınladığı son piyasa iştirakçi anketinde dahi yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 70’i, dolar beklentisi ise 19 lirayı aştı.

Ve hayır, AK Parti’nin bulacağı dış kaynak dış güç sayılmıyor.

“55 MİLYAR NEREDEN?”

Gerçi bu müjde bana AK Parti taraflarından daha Mayıs ayında ‘Öyle bir para girdi ki, iktisat çabucak kurtulur, kâfi ki gerçek kullanılsın’ diye verilmişti. Ziraat Bankasının evvelki genel Müdür Yardımcılarının Temmuz ayında 55 milyar doların yakında ‘Hazine’ye gireceğini’ duyduğunu yazmasından evvel yani.

Ekonomiye pompalanarak döviz kurunu düşürecek, kış aylarında doğal gaz ve elektrik fiyatlarını indirecek, seçim öncesi hayat pahalılığına deva bulacak bu 55 milyarın dökümüyse şöyle çıkarılıyordu: Suudi Arabistan’dan 20, Katar’dan 15, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Rusya’dan ise 10’ar milyar dolar gelecekti.

Nitekim paranın ucu daha temmuz sonunda Rusya’dan göründü. Akkuyu nükleer güç santrali üzerinden birinci 2,1 milyar dolar Rus parası geldi. Türk müteahhitlik şirketi İçtaş’ın çarçabuk tasfiye edilme eforları ve tartışmalarının ortasında, Akkuyu’nun Türkiye’nin değil, Rusya’nın Türkiye’deki atom gücü santrali olduğu Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından birinci sefer resmen tescil edildi. (…)”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*