Müfettiş raporuna uymadılar: Hizbullahçı müdür emekli edilmiş

Diyarbakır Silvan Çardak Ortaokulu’nda müdürlük yapan Hizbullah’tan hükümlü H.B.’ye dair yeni bilgiler ortaya çıktı. H.B.’nin müfettiş raporunun akabinde emekli edildiği öğrenildi. Müfettiş raporunda H.B.’nin memuriyetine son verilmesi gerektiği söz edilmişti.

Birgün’den Mustafa Kömüş’ün haberine nazaran, bahse dair konuşan Eğitim Sen Diyarbakır 3 No’lu Şube Eşbaşkanı Abdulcebbar Tekin uzun müddettir Hizbullahçılara ait birtakım duyumlar aldıklarını söyledi. Tekin, “Belli sendikalar aracılığıyla okul müdürleri olarak görevlendirildiğini duyuyoruz. Son olarak bunların somutlaştırıldığını da gördük” dedi.

Diyarbakır’da Hizbullahçı yapılanmaya ait müfettişler inceleme başlatmıştı. Müfettişlerin hazırladığı rapora nazaran Silvan Çardak Ortaokulu Müdürü ve Silvan Eğitim Bir Sen Şube temsilcisi H.B. 1986’dan 1997’ye kadar sınıf öğretmeni olarak vazife yaptı. 1997’de İstanbul’da misyon yaparken istifa etti. Öğretmenlikten istifa ettikten sonra Hizbullah’la irtibatı nedeniyle tutuklandı, 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırıldı. 22 Ağustos 2005’te cezası katılaştı. 18 Ekim 2010’da açıktan atanmak için Diyarbakır Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. H.B. Atatürk İlkokulu’na atandı. 2011 yılında Silvan İlköğretim Okulu’na müdür yardımcısı yapıldı. 5 yıl boyunca çeşitli okullarda çalıştıktan sonra 2016 yılında Silvan Çardak Okulu’na müdür olarak atandı.

TEKİN: BİRTAKIM ODAKLARIN KORUNDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Tekin, H.B.’nin emekli edilmesine ait ise şunları aktardı: “Geçen aylarda bizim 21 arkadaşımızı gözaltına aldılar. Bunlara dava bile açılmadı. Lakin Ulusal Eğitim Bakanlığı arkadaşlarımızı soruşturmayı münasebet göstererek ihraç etti. Bir yandan bu olay var, öteki yanda ise Hizbullahçı olduğu karara bağlanan bir kişi emekli ediliyor. Bu durum bize bu bireylerin kimi odakların korunduğunu düşündürüyor. Bunun yanında Ergani’de 2 arkadaşımızsa yalnızca toplumsal medya paylaşımlarıyla ihraç edildi. Bir arkadaşımız 2010 yılında yaptığı bir paylaşım nedeniyle memuriyetine mahzur olmayacak düşüklükte bir ceza aldı. Artık savunma verecek. Onun da ihraç edilmesini bekliyoruz. Biz bunlara karşı Eğitim Sen olarak yıllardır uğraş ediyoruz. Çok açık bir formda ikili standart uygulandığını düşünüyorum.”

MECLİS’E TAŞINMIŞTI

TİP Milletvekili Ahmet Şık mevzuyu Meclis’e taşımıştı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Şık, şu soruları sormuştu:

•Müfettiş raporunda yer alan değerlendirmeye nazaran Silvan Çardak Okulu’nda müdür olarak vazife yapan H.B.’nin ve öğretmen olarak vazife yapan M.T.D.’nin memuriyetinin sona ermesi gerekmektedir. Bu bahiste Bakanlığınız rastgele bir teşebbüste bulunmuş mudur?

•Diyarbakır dışındaki vilayetlerde Ulusal Eğitim içerisinde takımlaşan Hizbullahçılara ait rastgele bir inceleme, soruşturma yapılmış mıdır?

(KAYNAK)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*