Mithat Sancar HDP Diyarbakır mitinginde konuştu: Bu iktidar gidiyor, gidicidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’da “Çözüm Biz’de, savaşa ve sömürüye hayır” sloganıyla miting düzenledi.

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitinge HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, HDP’li milletvekillerinin yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Sputnik Türkiye’den Sertaç Kayar’ın haberine nazaran, miting başlamadan evvel HDP’lilerin sahne tarafında açmak istediği ve üzerinde tutuklu siyasetçi Aysel Tuğluk’un fotoğrafının olduğu “Hasta tutsaklara özgürlük” pankartını polis engellemek isteyince kısa vadeli gerginlik yaşandı. Görüşmelerin akabinde pankarta müsaade verildi.

“HDP’Yİ BİTİRECEKLERİNİ SANANLAR, BU İRADEYİ GÖRSÜNLER”

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar yeni siyasi gelişmeleri kıymetlendirdi. Sancar konuşmasına “Özgürlük için buradayız barış için buradayız, adalet için buradayız dediniz. İşte HDP’yi bitireceklerini sananlar kumpas davaları kuranlar, her gün operasyonları sürdürenler bu meydana baksınlar, bu iradeyi görsünler. Utansınlar utanmazlar fakat korksunlar bu halkın bu kararlı duruşundan. Hepinize binlerce sefer teşekkür ediyoruz, size minnettarız” formunda başladı.

“EN GENİŞ DEMOKRASİ İTTİFAKINI KURACAĞIZ”

“Ekonominin durumunu sayılarla anlatmayacağız. Sizler çarşı pazar gezerken nasıl bir sömürü sisteminin hakim olduğuna şahsen hakim oluyorsunuz” diyen Sancar “Enflasyon resmi sayılara nazaran bile yüzde 80. İşsizlik almış başını gidiyor. Pekala neden? Bu sömürü sisteminin temelinde ne var? Şunu yeterli görelim her yerde herkese anlatalım. Ne vakit ki ülkedeki iktidarlar sömürü sistemini kalıcı kılmak isterlerse en çok başvurdukları yol nefret düşmanlık ve savaş siyasetidir. İşte AKP ve MHP iktidarı birebir yolu izliyor. Asla bu siyasetlerin işletilmesine müsaade vermeyeceğiz. Bütün inançlarla, bütün halklarla bir ortaya geleceğiz, en geniş demokrasi ittifakını kuracağız” biçiminde konuştu.

“BU İKTİDAR GİDİYOR, GİDİCİDİR”

Sancar konuşmasına şöyle devam etti:

  • Bu iktidar gidiyor, gidicidir. Sizin iradenizle, bu iradeyi Türkiye halklarının, ezilenlerinin ve işçilerinin gücüyle birleştirerek bu iktidarı göndereceğiz. Lakin giderayak elinde öbür deva kalmadığı için savaş siyasetlerine başvuruyor. Bütün demokrasi güçlerine davetimizdir, Bu planların, emellerinin farkında olalım. Bu planları boşa çıkarmak için ortak çabada buluşalım. Öteki muhalefet partilerine de davetimizdir; bu ülkede nitekim demokrasinin en asgarisini getirmek istiyorsak bu planların farkında olalım. Öbür muhalefet partileri bu iktidarla milliyetçilik yarışına girerlerse bu ülke bu kısır döngüden kurtulamaz. Bu muhalefet, bu kısır döngüyü milliyetçilik yarışıyla kıramaz. Halkların eşitliğini, birlikte, istekli ömrünü savunan bizler ve sizler kıracaksınız bu kısır döngüyü.

Sancar “Yüzyıldır süren bir Kürt sorunu var. Kürt sorunun tahlili ve çatışmanın bitirilmesi birbirinin içine girmiş iki kıymetli ayrılmaz olaydır. Çatışmayı bitirmeden tahlil, tahlil gelmeden barış olmaz. Pekala bu çatışmayı nasıl bitireceğiz. Tam 3 yıl evvel bugün İmralı’da Öcalan avukatlarıyla görüşürken ‘Bir haftada çatışma durumunu sona erdiririm’ demişti, ‘Bu çatışma ihtimalini bitiririm’ demişti. 20 yıldır süren tecrit tam da Öcalan’ın çatışmanın bitirilmesindeki kıymetli rolünü engellemek içindir. Öcalan’ın rolünü oynayacak koşulların oluşması lazım. Bunun için HDP olarak rolümüzü oynayacağız” dedi.

Miting sanatçı Murat Demir’in müzik dinletisinin akabinde sona erdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*