Mehmet Nuri Ersoy’dan ‘Kız Kulesi’ açıklaması: Çürümüş

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, onarıma alınan Kız Kulesi’nin “özgün gerecinin çürümüş olduğunu” söyledi; “Bir hortumda gidecek, orta şiddetli bir sarsıntıda yok olacak hale gelmişti” diye konuştu. 80 yıldır daima taraflı uygulamalar yapıldığına dikkati çeken Ersoy, kulede yapılacakları anlattı.

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesinden Hande Fırat’a konuşan Ersoy, Kız Kulesi hakkında şu bilgileri verdi:

“Kız Kulesi en son 1996 yılında 49 yıllığına bir firmaya tahsis edilmiş. Restoran maksatlı kullanılmak üzere. Meğer ikonik yapılarda yeme, içme hedefi olmamalı. İkonik yapılar Galata Kulesi’nin yeni hali üzere olmalı. Yargı’ya başvurduk. Doğal olarak türel manada haklılıklarımız vardı. En kolayından gerekli bakım yapılmamıştı. Yargı bakanlığı haklı buldu, mühlet dolmadan tahliye sağlandı.

Kız Kulesi A’dan Z’ye jeoradar ve lazerle tarandı. Ortaya çıkan tablo ürkütücüydü. Dünyada resmi en çok dolaşan beş yerden biri olan Kız Kulesi, bir hortumda gidecek, orta şiddetli bir sarsıntıda yok olacak hale gelmişti. Üniversiteler ve uzmanlarla çalışmalar başladı. Çalışmalar şeffaflık içinde yürütülecek dedik, internet sitesi kurduk. Gerektiğinde yayınlarda, gazetelerde de anlattım.”

“KISACA ÇÜRÜMÜŞ”

“Yapılan kimi çalışmalar ve eklemeler statiğe uygun değil. 80 yıldır yanlış üstüne yanlış yapılmış” diye devam eden Bakan Esoy, şu tabirleri kullandı:

“Ağırlık bindikçe binmiş. Orta katlar yapılmış. Üstelik beton, demir, deniz kumu kullanılmış. Özgün materyal çürümüş. Kolon ve kirişler birbirine bağlı değil. Üstünü örtüp geçmişler. Beton yere beton kubbe konulmuş. Külah çatlamış. Duvarlar çatlamış, boşluklar oluşmuş. Enjeksiyonla dolduruluyor. Üniversiteler ‘Dayanıklı değil’ dediler. Kısaca çürümüş. Yalnızca görünen yüzü değil, alttaki yer de delinmiş. Ulaştırma Bakanlığı ile ortak çalışarak alt taban düzeltilecek. Bayrak direği var, paratoner yok. Bina daima yıldırım çekiyor.”

“KULENİN ÇATLAYAN KÜLAH KISMI DA ASLINA UYGUN MATERYALDEN YAPILACAK”

Kulenin aslına uygun ikonik bir yapı haline getirileceğini söz eden Ersoy, “Kulenin çatlayan külah kısmı da aslına uygun materyalden yapılacak. Yalnızca iki merdiven olacak. Birinden girilip birinden çıkılacak” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*