Macaristan’da güç kesiminde ‘acil durum’ ilan edildi

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımları nedeniyle Rus gazına bağımlı olan Avrupa’da güç fiyatları artmaya devam ediyor. Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna’da uzayan savaş ve (Rusya’ya karşı) Brüksel yaptırımları nedeniyle, Avrupa’da güç fiyatları fırladı ve kıtanın büyük kısmında bir güç krizi patlak verdi” tabirlerini kullanarak, “Son günlerde, Avrupa’nın sonbahar-kış dönemi için büyük olasılıkla kâfi gaza sahip olmayacağı açıkça ortaya çıktı” dedi.

Macar ailelere ve ülke iktisadına güç sağlamak için Macar hükümetinin güç dalında “acil durum” ilan ettiğini duyuran Gulyas, gelecek ay yedi unsurluk aksiyon planının yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Hükümet hazırladığı 7 unsurluk hareket planı içerisinde, yıllık doğal gaz üretiminin 1,5 milyar metreküpten 2 milyar metreküpe çıkarılması, kömür madenciliğinin genişletilmesi, şu anda çalışmayan linyit yakıtlı elektrik santralinin tekrar faaliyete alınması, güç ihracatının yasaklanması ve Macaristan’ın tek nükleer santrali olan Paks Nükleer Santrali’nin hizmet müddetinin uzatılması üzere tedbirler yer alıyor.

Hükümetin bu acil durum tedbirlerini alarak ülkedeki olağan güç arzını makul fiyatlarla sağlamayı beklediğini kaydeden Gulyas, “Macaristan’ın güç güvenliğini garanti etmek ve nüfus için elektrik faturalarını azaltmak istiyoruz” dedi.

Macaristan büyük ölçüde Rusya’dan gelen fosil yakıtlara bağımlı ve geçen yıl Rus güç şirketi Gazprom ile doğal gaz alımı için 15 yıllık bir muahede imzalamıştı. Macaristan, petrolünün yaklaşık yüzde 65’ini ve doğal gazının yüzde 85’ini Rusya’dan alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*