Kosova-Sırbistan gerginliğinin akabinde Mitrovica’da sessizlik hakim

 

Rusya ile Ukrayna ortasında 24 Şubat tarihinde başlayan savaşta taraflar şimdi uzlaşamazken dün Balkanlar’da da tansiyon yaşandı.

Ülke, sakin bir sabaha uyandı

 

Kosova’nın kuzeyinde kurulan barikatlar ve duyulan sirenlerin ardından Kosova hükümetinin, bugün hayata geçirilmesi planlanan “Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olma zorunluluğu” kararının 1 Eylül’e kadar ertelendiğini açıklamasının ardından ülke, sakin bir sabaha uyandı.

Sadece NATO’nun araçları görüldü

Dün akşam saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden “Kosovalı Sırpların hudut kapatma eylemi”nin sabahında bölgede yalnızca NATO’nun Kosova Gücüne (KFOR) ilişkin iki araç gözlendi.

 

Ülkenin Jarinje Hudut Kapısı yakınlarında araçlarla kurulan barikatların durduğu kaydedildi.

Sırbistan-Kosova gerginliği

 

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması mecburiliği getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova’daki Sırplar, dün akşam ülkenin kuzeyindeki hudut geçişlerini kapatmıştı.

 

Kosova’da siren sesleri duyulurken, ülke polisi birtakım yerlerden silah sesleri geldiğini lakin kimsenin yaralanmadığını bildirmişti.

 

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

 

Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, münasebetlerin olağanlaşmasını ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

 

AA’nın haberine nazaran; Kosova ile Sırbistan ortasındaki diyalog süreci, dün akşam yaşanan gerginlik üzere farklı nedenlerden sık sık kesintiye uğruyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*