Kimse kokan bir bulaşık makinesini sevmez! Bu numara ile bulaşık makineniz her vakit taze ve hoş kokacak!

Mutfağınızda bulaşık makinesinin kokması kadar hudut bozucu çok az şey vardır. Pak bulaşıkları çamaşır makinesinden her çıkardığınızda, makineden berbat, küflü bir koku geliyor üzere görünüyor. Pak bulaşıklarınızın da bu türlü kokmasını istemezsiniz elbette. Neyse ki bu ipuçları, bulaşık makinenizin bir defa daha taze ve meyveli kokmasını sağlamanıza yardımcı olacak.

DURULMAK

Birçok insan bulaşık makinelerinin tabaklarda yahut tencerelerde kalan tüm yiyecek artıklarından kurtulduğunu düşünür, lakin bulaşıkları makineye koymadan evvel durulamak çok daha düzgündür. Bu yemek modülleri hakikaten de makine tarafından tabaklarınızdan durulanıyor, lakin bir yere gitmeleri gerekiyor, değil mi? Makinenin filtresine yahut bulaşık makinesinin altına girebilirler, bu da makûs kokuya neden olur. Bir dahaki sefere, bulaşıklarınızı makineye koymadan evvel, kalan yemek artıklarını çöp kutusuna atın.

LİMON TEMİZLİĞİ

Hasar zati verilmişse ve kokan bir bulaşık makineniz varsa, bunu şu biçimde düzeltebilirsiniz: bulaşık makinesinin alt rafına iki limon (ikisi de ikiye bölünmüş) ve bir bardak su içeren bir kase koyun ve akabinde makineyi açın ve çalışmasına müsaade verin. Limonlar ısınacak ve bu da makus kokuyu nötralize etmeye yardımcı olacaktır

SİRKE BANYOSU

Koku için iki limonu feda etmek istemiyorsanız, limon paklığı yerine bu hileyi de kullanabilirsiniz. Çabucak çabucak tıpkı: Bir kaseye biraz sirke dökün ve makinenizin alt rafına koyun, akabinde çalıştırın. Muhtemelen mutfağınızda bir yere saklanmış bir şişe sirkeniz vardır, bu yüzden bu numara için markete gitmenize bile gerek yok.

BULAŞIK MAKİNESİNİ DENETİM EDİN

Tüm bunları yaptıktan sonra, filtreyi ve bulaşık makinesinin altını yiyecek artıkları ve başka kir yahut pislikler açısından denetim edin. Gerekirse, makinenin iç yüzeylerini silmek için nemli bir mikrofiber bez ve biraz bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bulaşık makinesi bulaşık yıkamak için yapılmış olsa da ortada bir kendini temizlemesi gerekir. Makinenin içinin yeterli bir formda temizlenmesi, bulaşıklarınızın daha da pak ve parlak çıkmasını sağlayacaktır!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*