İran Konsolosluğu önünde Mahsa Amini protestosu

İran’da Mahsa Amini’nin gözaltında hayatını kaybetmesi İstanbul’daki İran Başkonsolosluğu önünde bayanlar tarafından protesto edildi. “Günlerdir dünyanın her yerinde biz bayanların içi yanıyor; öfkesi, isyanı, büyüyor” diyen bayanlar, “İran uzağımızda değil. Yanı başımızda… Türkiye’den İranlı bayanların sesini yükseltiyoruz. Mahsa Amini’nin katili İran molla rejimidir. İranlı bayanların uğraşı hepimizin mücadelesidir” açıklamasında bulundu.

İran’da, ‘örtünme kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle ahlak polisinin gözaltına aldığı bayanın ölmesinin akabinde başlayan protestolar devam ediyor.

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin öldürülmesine reaksiyon gösteren bayanlar, İstanbul’daki İran Başkonsolosluğu önünde toplandı. Bayanlar Birlikte Güçlü’nün davetiyle bir ortaya gelen bayanlar, “Kadın, hayat, özgürlük”, “Yüzlerce, binlerce lanet olsun İslami rejime”, “Mahsa Amini isyanımızdır” sloganları attı. Polis, etrafta geniş güvenlik tedbirleri aldı.

PROTESTOYA ÇOK SAYIDA KİŞİ KATILDI

Protestoya, İran vatandaşlarının da yer aldığı çok sayıda kişi katıldı. Nasibe Shamsaei isimli İranlı bir bayan, saçlarını makasla keserek reaksiyonunu gösterdi. Bayanlar ayrıyeten bir başörtüsünü de ateşe verdi.

Gördükleri baskıdan ötürü ülkelerini bırakarak Türkiye’ye gelmek zorunda kalan İranlı bayanlar da, protestoda kelam aldı. İranlı bayanlar Farsça kısa konuşmalar yaptı, sloganlar atıp, marş söyledi. Ayrıyeten, Türk bayanlarına, kendilerine verdikleri takviyeden ötürü teşekkür etti.

“İRAN ÇOK UZAĞIMIZDA DEĞİL”

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu ismine konuşan Düş Kurtuluş ise şu açıklamalarda bulundu:

“Günlerdir İran sokakları yanıyor. Günlerdir dünyanın her yerinde biz bayanların içi yanıyor; öfkesi, isyanı, büyüyor. Bir bayan daha ona dayatılan hudutları reddettiği için devlet şiddeti ile öldürüldü.

İran uzağımızda değil. Yanı başımızda. Bu ülkede hakkını aramaya çalışanlara sokaklar yasak, bir kişi daha eksilmemek için meydanlara çıkan bayanlara karşı polis şiddeti var. Ancak şeriat propagandası, ırkçılık, nefret, söylemi büyütülüyor.

İran çok uzağımızda değil. Tarikatlar talep ediyor, İstanbul Mukavelesi feshediliyor. Aktroller amaç gösteriyor, konserler yasaklanıyor, sanatkarlar, gazeteciler tutuklanıyor.

“HEPİMİZİN MÜCADELESİ”

Türkiye’den İranlı bayanların sesini yükseltiyoruz. Mahsa Amini’nin katili İran molla rejimidir. Mahsa’nın katili erkek hükümran sistemdir. İranlı bayanların çabası hepimizin uğraşıdır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*