İmgeler Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı: Boşandığı bayana sokak ortasında şiddet uygulayan İbrahim Zarap’ın cezası belirli oldu

Olay, 6 Mart 2021’de, Canik ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde yaşandı. Zarap, kendisinde kalan kızlarını teslim etmek için 3 sene evvel boşandığı Emriye Metoğlu ile ilçe meydanında buluştu. Zarap, bir anda Metoğlu’na saldırdı.

Zarap’ın, yere yığılan Metoğlu’na öldürsiye şiddet uyguladığı anlar, etraftakiler tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Yüzüne ve başına aldığı darbelerle tanınmaz hale gelen Metoğlu, ihbarla olay yerine gelen sıhhat görevlilerince birinci müdahalesinin akabinde Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

İbrahim Zarap ise polis gruplarınca gözaltına alındı. Emriye Metoğlu, hastanede 5 günlük tedavisinin akabinde taburcu edildi. Emniyetteki süreçleri tamamlanan Zarap da sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

CEZASI ONANDI

Savcının hazırladığı iddianamede, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘mala ziyan verme’ kabahatlerinden 18 yıla kadar mahpusu istenen Zarap, 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yagılandı. Mahkeme heyeti İbrahim Zarap’a ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ten 10 yıl, ‘mala ziyan verme’ cürmünden ise 4 ay mahpus cezası verildi.

Yargıtay da mahallî mahkeme kararını onadı. 

‘ÖRNEK KARAR’

Avukat İslam Gezer, “Sanığın tutarsız savunmaları, çelişkili beyanları gerek lokal mahkemece gerekse de istinaf mahkemesince inandırıcı bulunmamıştır. Yargıtayca da indirimsiz halde cezanın onanması ile hukuk uğraşımızı kazanmış bulunmaktayız. Belgede yapılan cürüm tarifi emsal olmalıdır. Çünkü bu üslup aksiyonların kolay yaralama, taammüden yaralama olarak kıymetlendirilmesi cezaların caydırıcı olması özelliğini epey etkilemektedir. Lakin belgemizde hatanın taammüden öldürmeye teşebbüs olarak nitelendirilmesi ve indirimsiz biçimde cezanın onanması evrakın örnek kararlar ortasında yer almasını sağlayacaktır” sözünü kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*