IMF’den global iktisat açıklaması: Belirsizlik son derece yüksek

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ekonomik görünüme ait değerlendirmelerde bulundu.

Global ekonomik görünümün parlak olmadığını belirten Georgieva, “Görünüm kıymetli ölçüde karardı ve belirsizlik son derece yüksek. IMF’nin daha evvel uyardığı aşağı taraflı riskler artık gerçek oldu.” sözünü kullandı.

Georgieva, Ukrayna’daki savaşın ağırlaştığını, emtia ve besin fiyatları üzerinde ek baskılar oluşturduğunu aktardı.

Global finansal şartların varsayım edilenden daha fazla sıkılaştığına işaret eden Georgieva, global tedarik zincirlerinde devam eden salgın kaynaklı aksaklıkların ve yenilenen darboğazların ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti.

Georgieva, aşağı taraflı risklerin devam edeceğini ve derinleşebileceğini belirterek enflasyonun daha kalıcı hale gelmesi halinde potansiyel olarak büyümeyi etkileyebilecek, bilhassa yükselen ve gelişmekte olan ülkelerdeki tesirleri şiddetlendirebilecek daha güçlü siyaset müdahalelerini gerektireceğini söz etti.

Ülkelerin enflasyonu düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yapması gerektiğini vurgulayan Georgieva, enflasyonu düşürememenin toparlanmayı riske atabileceğini ve savunmasız beşerler için ömür standartlarına daha fazla ziyan verebileceğini belirtti.

Georgieva, maliye siyasetinin merkez bankalarının enflasyonu denetim altına alma eforlarını engellememesi, yardımcı olması gerektiğini kaydetti.

Global iş birliğinde yeni bir ivmenin ehemmiyetini vurgulayan Georgieva, bilhassa besin güvensizliği ve yüksek borç risklerini ele almak için G20 liderliğine gereksinim olduğunu aktardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*