İktisatta bu hafta nasıl geçti?

Bu hafta elektrikte eylül tarifesi muhakkak oldu. Endüstride kullanılan elektriğe yüzde 50, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 20 artırım geldi. Öte yandan konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 20.4, sanayi ve elektrik üretimi ile küçük ve orta işletmelerde kullanılan doğalgaza da yüzde 50’ye artırım geldi.

İSTANBUL’DA ENFLASYON 1998’DEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ağustos ayına ait perakende ve toptan fiyat endekslerini yayımladı. Buna nazaran İstanbul’da perakende fiyatlar yıllık yüzde 99,91 ile 1998’den beri en yüksek süratte arttı. Evvelki ay artış yüzde 99,1 olmuştu. Toptan fiyatlar da yıllık bazda yükselişini sürdürerek yüzde 98,09 arttı.

TCMB’DEN YABANCI PARA MECBURÎ KARŞILIKLARA KOMİTE KARARI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan bankalara gönderilen ve Bloomberg HT tarafından doğrulanan karara nazaran, TL dönüşüm gayesi kapsamında yabancı para zarurî karşılıklara komite uygulanacak. TCMB, TL mevduatı düşük bankanın mecburî karşılıklarından yüzde 3 komite alacak.

DIŞ TİCARET AÇIĞI AĞUSTOS’TA REKOR KIRDI

Dış ticaret açığı ağustos ayında yüzde 162 artarak 11 milyar doları aştı. Ticaret Bakanı Muş: “Ağustos ayı ihracatımız geçtiğimiz yılın birebir ayına nazaran yüzde 13 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Bu, bugüne kadar gerçekleşen en yüksek ağustos ayı ihracatı” dedi.

DOLAR YILIN EN YÜKSEK DÜZEYİNİ GÖRDÜ

Küresel piyasalarda, merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerinin açıklanan datalarla desteklenmesi ile dolarda yılın doruğu görüldü.

Dolar, esas merkez bankalarının faiz artırması ve ekonomik görünüme ait tasalar nedeniyle öbür para ünitelerine karşı 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştıktan sonra yükselişi sürdü.

Kapanışı 18.19’da yapan dolar 1 Eylül gün içi en yüksek düzey olan 18.21’i gördü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*