Husiler Kızıldeniz’e gemisavar attı

CENTCOM’un X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, Husilerin, Yemen’de kontrolleri altındaki bölgeden Kızıldeniz’e 2 gemisavar füze fırlattığı bildirildi. Bölgedeki ticari gemilerin füzelerin etkilerine dair bildirimde bulunduğu aktarılan açıklamada, söz konusu gemilerde herhangi bir hasar oluşmadığı kaydedildi.

 

İran destekli Husiler, 2 Ocak’ta saat 21.30 civarında (Sanaa saatiyle) Yemen’deki Husi kontrolündeki bölgelerden Güney Kızıldeniz’e iki gemisavar balistik füze fırlattı. Bölgedeki çok sayıda ticari gemi, ASBM’lerin çevredeki suya etkisini bildirdi ancak hiçbiri herhangi bir hasar bildirmedi. Bu yasa dışı eylemler onlarca masum denizcinin hayatını tehlikeye attı ve uluslararası ticaretin serbest akışını bozmaya devam ediyor. Bu, 19 Kasım’dan bu yana Güney Kızıldeniz’de ticaret gemilerine yönelik düzenlenen 24. saldırı.

KIZILDENİZ’DE SALDIRILAR VE GÖREV GÜCÜ

Yemen’deki Husilerin lideri Abdülmelik el-Husi, 14 Kasım’daki televizyon konuşmasında, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak Kızıldeniz’de İsrail gemilerini hedef alabilecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri ise 19 Kasım’da X hesabından yaptığı açıklamada, İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu. Ardından Husiler, Babu’l Mendeb Boğazı’nda “Unity Explorer” ve “Number Nine” adlı iki İsrail gemisine İHA ve füze saldırısı düzenlemişti.

KIZILDENİZ’DE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

İsrailli denizcilik şirketi ZIM de 29 Kasım’da yaptığı açıklamada, Umman Denizi ve Kızıldeniz’deki güvenlik durumunu gerekçe göstererek gemilerinin Mısır’daki Süveyş Kanalı’nı kullanmayacağını duyurmuştu. Son dönemlerde Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi de Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı.

ABD Savunma Bakanlığı, 6 Aralık’ta Yemen’deki Husi güçlerinin Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası “Deniz Görev Gücü” kurulması için görüşmeler yaptıklarını bildirmiş, 18 Aralık’ta “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir misyonun oluşturulduğunu duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir