Fransa yanıyor: Dumanlar Paris’e ulaştı

Franceinfo’daki habere nazaran, 12 Temmuz Salı günü Gironde’de başlayan ve hala söndürülemeyen yangınlar gece sürat keserken gündüz tekrar tesirini sürdürmeye başladı.

Şu ana kadar Landiras ve La Teste-de-Buch bölgelerinde 21 bin hektara yakın ormanlık alan yanarken çok sıcak ve kuvvetli rüzgar nedeniyle alevlerin denetim altına alınmasında zahmet yaşanıyor.

Landiras’ta yalnızca son 24 saatte 1300 hektarlık alan kül oldu. Le Parisien gazetesi, Gironde’deki yanan yeşil ve ormanlık alanın Paris’in 2 kat büyüklüğünde olduğunu aktardı.

İTFAİYECİLER BİTKİN DÜŞÜREN YANGININ KOKUSU PARİS’E ULAŞTI

İtfaiye takımlarının 9 gündür devam eden yangında bitkin düşmesi de yangınla çabayı zorlaştıran öteki bir etken olurken alevlerin sabah atağa geçmesi ile dinlenen itfaiyeciler tekrar alana geçti.

BFMTV, Gironde yangınından kaynaklı koku ve dumanın Paris ve etrafına kadar ulaştığını ve buralarda hissedilmeye başlandığını yazdı.

Paris Emniyeti Twitter hesabından, dışarda hissedilen kokunun rüzgarın da tesiriyle ülkede devam eden yangınlar kaynaklı olduğunu açıkladı.

Açıklamada, bu nedenle itfaiyenin aranmaması, sınırların meşgul edilmemesi tavsiye edildi.

MACRON 9 GÜN SONRA YANGIN BÖLGESİNE GİDİYOR

Öte yandan Landiras’taki yangını çıkardığından şüphelenildiği için gözaltına alınan kişi hür bırakıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ise gün içinde yangın bölgesine gitmesi bekleniyor.

Gironde’de pazartesi 16 bin kişinin tahliyesiyle bölgeden tahliye edilenlerin sayısı 36 bin 600’e çıkmıştı.

Bölgede, 22 hektarlık alana heyeti Arachon Hayvanat Bahçesi’nde barınan 1000’den fazla hayvan öteki yerlere nakledilirken 5 kamp alanı, bir restoran ve iki meskenin yandığı açıklanmıştı.

Ülkede, yangın söndürme uçaklarının 3’te 1’inin kullanıma uygun olmadığı gerekçesiyle bakıma alındığının ortaya çıkması yansılara neden olmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*