Fatih Altaylı’dan Yusuf Demir eleştirisi: ‘TFF Anayasa’dan üstün mü!’

Habertürk muharriri Fatih Altaylı, Galatasaraylı futbolcu Yusuf Demir’in Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Türk statüsünde kabul edilmemesini köşesine taşıdı.

Altaylı bugünkü yazısında Almanya Ulusal Takımı’nda forma giyen Mesut Özil’in Üstün Lig’de Türk statüsünde kabul edilirken Türk vatandaşı olan Yusuf Demir’in yabancı olarak kabul edilmesine reaksiyon gösterdi.

“TFF HANGİ YETKİYLE ANAYASA’YI TAKMIYOR”

Altaylı’nın yazısındaki ilgili kısım şu biçimde:

“Yıllarca kendini Alman hisseden Mesut Özil ne kadar Türk ise, Yusuf Demir de en az onun kadar Türk olmalıdır diye düşünüyorum.

Acaba Türkiye’ye gelince toplumsal medya hesabına daima cami fotoğrafları koymadığı için mi ya da FETÖ ile bir geçmişi olmadığı için mi!

Niye?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 66. unsurunun 1. fıkrası çok açık biçimde “Türk ananın yahut Türk babanın çocuğu Türk’tür” diye yazarken Federasyon hangi yetki ile Anayasa’yı takmamayı kendinde hak görür.“

“BU TALİMATI BİZ YENİ YAZMADIK”

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, Yusuf Demir’in durumuna ait, “Ülkemizde biliyorsunuz, bir talimat var. Bir Türk oyuncunun bir öbür ülke ulusal ekibini seçmesi durumunda Türk Ulusal Ekibi’nde oynama bahtı yok. Bu talimatı biz yeni yazmadık. 2015 yılında yapılmış bir talimat. Bu oyuncu da en son Ekim 2021’de Avusturya Ulusal Ekibi’nde dördüncü resmi maçını oynamış. Onun için Türk Ulusal Ekibi’nde oynama bahtı yok. Bizim mevcut talimatımıza nazaran Türk olarak oynayamıyor” sözlerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*