Eski AKP’li vekil Sami Mallı’ya Vilayetler Bankası’ndan milyon liralık ihale

Eski AKP Ankara Milletvekili Mahmut Sami Mallı’nın ortağı ve kurucusu olduğu Soysal Mühendislik, İnşaat Anonim Şirketi, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Vilayetler Bankası’ndan milyonlarca liralık bir ihale daha aldı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere nazaran, Vilayetler Bankası 15 Haziran tarihinde “Aydın Buharkent Kanalizasyon, Yağmursuyu, İçmesuyu ve Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı” ismi altında bir ihale düzenledi. 19 şirketin katılarak teklif verdiği ihalede yalnızca 2 şirketin teklifinin geçerli sayıldığı açıklandı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, bu iki şirket ortasından da ihaleyi 101 milyon 395 bin TL teklif veren Soysal Mühendislik, İnşaat Anonim Şirketi’nin aldığı ve Vilayetler Bankası ile şirket ortasında 29 Temmuz’da mukavele imzalandığı duyuruldu.

BABASI MELİH GÖKÇEKLE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin 6 Ocak 2020 tarihli sayısında yer alan bilgiye nazaran, Soysal Mühendislik İnşaat Anonim Şirketi’nin sermayesi 20 milyon TL olarak belirlendi. Şirketin ortakları Muhammed Hafız Osman Mallı, Salih Mehmet Mallı, İsa Mallı ve 25’inci periyot AKP milletvekili Mahmut Sami Mallı’dan oluşuyor.

Şirket ortaklarından eski AKP Milletvekili Mahmut Sami Mallı’nın babası Musa Mallı ise 1998 yılında AKP’li Melih Gökçek ile birlikte gözaltına alındı. Gökçek ve Mallı, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin Muradiye Vakfı’nın belediyeden aldığı ihaleler konusunda yürüttüğü soruşturma kapsamında, DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in talimatı üzerine Ankara Terörle Uğraş takımlarınca gözaltına alınmıştı.

MİLYON LİRALIK İHALE

Soysal Mühendislik Şirketi, son 10 yılda kamudan 32 başka ihale aldı. Bu 32 ihalenin toplam bedeli ise yaklaşık 906 milyon TL. Şirketin en fazla ihale aldığı kurumların başında Ankara Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Vilayetler Bankası geliyor.

Mallı’nın ortağı olduğu şirketin Suriye’deki içme suyu kuyularına ilişki çizgileri imali ihalesini 43 milyon TL’ye aldığı da ortaya çıkmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 24 Mayıs 2019’da Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde açılan su kuyularına irtibat çizgileri yapılması için ihale yapılmıştı. İhaleyi AKP’li eski Milletvekili Mallı’nın ortağı olduğu Soysal Mühendislik İnşaat Anonim Şirketi 43 milyon 829 bin TL’lik teklif vererek kazanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*