Erkek sporu diye girmesini istemedikleri kick boksta dünya şampiyonu oldu

Merkezefendi ilçesinde muhasebeci baba ve konut hanımı annenin çocuğu olan 17 yaşındaki Selvinaz Cura, daha evvel tekvando, karete, basketbol, futbol üzere çeşitli spor kısımlarıyla uğraştı. 18 ay evvel 1200 Meskenler Mahallesi’nde bir spor kulübüne başlayan Selvinaz Cura, burada kick boksa merak sardı. Antrenör İsmail Kol, öğrencisi Cura’daki kick boks yeteneğini fark edip, çalıştırmaya başladı. Liseyi de açıktan okuyan Cura, 18 ay üzere kısa bir müddette çok âlâ çalışarak kick boks sporunda katıldığı vilayet ve bölgesel yarışlarda birincilik elde etti. 

Daha sonra Ordu’da düzenlenen yarışa katılan Cura, Türkiye ikinciliği elde etti. Akabinde birinci sefer milletlerarası bir müsabakaya katılan Cura, İstanbul’da düzenlenen 7’nci Memleketler arası Kick Boks Dünya Kupası gençler kategorisinde kendi kilosunda tüm rakiplerini yenerek dünya şampiyonu oldu ve altın madalya kazandı. Şampiyonadan sonra Denizli’ye dönen Cura, arkadaşları tarafından meşalelerle karşılandı.

Selvinaz Cura, 18 ay üzere bir müddette birinci sefer katıldığı yarışta dünya şampiyonu olmanın memnunluğunu yaşadığını belirterek, “Daha evvel öbür spor kısımlarıyla uğraştım. Lakin kick boksa 18 ay evvel başladım. Bu spora başlarken, bilhassa annem ve etrafımdakiler erkek sporu olduğunu ve diğer spor yapmamı istediler. Ancak ben yılmadım ve spora devam ettim. Birinci başlarda idmanlar güç geçti. Sonuna kadar inanarak başladım ben bu sürece. Tüm rakiplerimi yeneceğimi bilerek başladım. Birinci rakibimi aldığımda biraz öz itimat geldi. ‘Yapabilirim’ diye düşündüm, akabinde sırasıyla hepsi geldi. Hepsini yenmeyi başardım. Öncellikle bu kupanın benim olması gerektiğini biliyordum. Çok inandım, azmettim ve başardım. Hiçbirine kulak asmadım. Kendi bildiğim yolda ilerlemeye devam ettim. İstanbul’da düzenlenen kick boks şampiyonasında şampiyon oldum. Ayrıyeten çift branştan katılmıştım ve dünya ikinciliği kupam var. Birçok yabancı rakibimi yendim. Birinci başlarda gözüme dehşetli geliyordu. Yenemeyeceğimi düşünüyordum. İnandım tek tek yendiğimi gördüm. Çok gurur vericiydi. Gayem ulusal formayı giyip, ülkemi temsil etmek” dedi.

Cura’nın Antrenörü İsmail Kol ise öğrencisinin kick boks sporunda yetenekli olduğunu fark ettiğini, spora başladıktan sonra 18 ay üzere kısa bir müddette birinci defa katıldığı yarışta şampiyon olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*