Erdoğan ve Biden görüşmesi başladı! Görüşme öncesi iki önderden son dakika açıklamaları

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’de düzenlenen NATO Önder Doruğu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Lideri Joe Biden’la ikili görüşme yapıyor. Erdoğan güç içinde birçok G-20 başkanıyla görüşmüştü.

BIDEN’DEN TÜRKİYE’YE FİNLANDİYA VE İSVEÇ TEŞEKKÜRÜ

Biden başbaşa görüşme öncesi, “Finlandiya ve İsveç’le mutabakat için teşekkür ediyorum” dedi

ERDOĞAN’DAN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Tekrar bir ortaya gelmekten duyduğum memnuniyeti tabir etmek istiyorum. Bilhassa NATO Tepesi gündemi prestijiyle yüklü bir tepe oldu. Bu tepede yarın da devam edecek çalışmalarımızla ülkemize dönme fırsatı bulacağız. NATO’nun güçlenmesine yönelik adımlarda bilhassa Rusya-Ukrayna krizi ele alınacak. Temennimiz o ki Rusya-Ukrayna olayında hububat konusunda meydana gelen gelişmeler. Bunun yanı sıra akaryakıtla ilgili gelişmeler. Bu mevzuda bizler istikrar siyasetiyle süreci sürdürüyoruz. Temennimiz o ki, sonuç alırız, bir an evvel hububat konusunda, şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım. tabirlerini kullandı. 

Basın mensupları daha sonra odadan çıkarıldı ve iki başkan özel görüşmeye geçti.

MASADAKİ KONULAR

Türkiye’nin dün gerçekleştirilen mutabakatın akabinde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine onay vermesinden sonra bugün yapılacak ikili görüşmede iki ülkenin öteki kritik problemleri masaya yatıracağı bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal süreci masadaki en değerli mevzulardan biri.

Diğer kritik hususlarda ise, ABD, Türkiye’ye F-16 uçakları vermeye olumlu yaklaşırken; PKK/YPG’ye verilen takviyenin kesilmesi bu görüşmenin sonunda beklenmiyor.

Biden ve Erdoğan son olarak Ekim 2021’de İtalya’nın başşehri Roma’da düzenlenen G20 tepesi kapsamında ikili bir görüşme gerçekleştirmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*