Ekrem İmamoğlu’na bir darbe daha: Melen Barajı’nda çalışmalar durdu; şirket tasfiye kararı aldı

İstanbul’un su meselesini çözmek üzere Sakarya’da 2014 yılında temeli atılan Melen Barajı’nın üretimi yılan öyküsüne döndü.

Eski bakan Veysel Eroğlu, İstanbul’un su sıkıntısını 2071 yılına kadar çözeceğini tez ettiği barajın 7 Aralık 2016 günü saat 13.59’da açılacağını vaat etmişti.

Ancak baraj projesi bir türlü tamamlanamadı, inşaat sırasında barajın gövdesinde açılmalar olmaya başladı. Baraj bitirilemeyince Melen’in suyu İstanbul’a borularla aktarılmaya başlandı.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu vazifeye gelir gelmez 19 Ekim 2019’da baraj inşaatında incelemelerde bulundu.

Baraj gövdesindeki derin çatlaklar nedeniyle inşaatın durduğunu kamuoyuna duyuran İmamoğlu, mevzuyu sık sık gündeme getirdi.

Barajda 3 kere incelemede bulundu, DSİ yetkilileriyle görüştü, eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ankara’da bir ortaya geldi.

GÜÇLENDİRME İHALESİ DÜZENLENDİ

Sözcü’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran, Bahis tekrar gündeme gelince DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Melen Barajı güçlendirme inşaatı için 28 Şubat 2020 tarihinde ihale düzenledi.

412 milyon 151 bin 148 TL’lik teklifin sahibi Everest Madencilik İnşaat Nakliye Sanayi ve Ticaret A.Ş ihaleyi kazandı.

Şirket ile DSİ ortasında imzalanan kontrata nazaran güçlendirmenin 26 Şubat 2023’te bitirilmesi planlanıyordu.

ŞİRKET TASFİYE KARARI ALDI

Şirket, inşaat işine ICC Küme İnşaat Ticaret Limited Şirketi’ni ortak ederek birlikte çalışmaya başladı.

Ancak şirket yetkilileri ihale kapsamında birtakım projeleri milletlerarası standartlara uygun olmadığı için tekrar hazırladı, birtakım iş kalemlerinde değişiklik yapılması gerekti. Değişiklikler, yeni fiyat tablosunu ortaya çıkardı.

Yeni fiyatlar konusunda DSİ ve şirket uzlaşamadı. İşin gerçekleşme oranı yüzde 10’lar düzeyindeyken şirket, beklenmeyen fiyat artışı nedeniyle projeyi tasfiye kararı aldı.

DSİ tasfiye talebini kabul etti ve 8 Temmuz 2022’de çalışmalar durdu. Baraj inşaatı, açılış tarihinin üzerinden 6 yıl geçmesine karşın hala tamamlanamadı.

MELEN KALDI CİBUTİ BARAJI BİTTİ

AKP iktidarı müddetince uzun müddet Etraf ve Orman Bakanlığı yapan Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Melen projesiyle ilgili sık sık demeçler vermiş, barajın yüzde 95’inin bittiğini açıklamış, “2071’e kadar İstanbul’un su sorunu yok” demişti…

Aynı yıllarda Cibuti nüfusunun büyük kısmının yaşadığı başşehir Cibuti’nin taşkınlardan korunması hedefiyle Türkiye tarafından hibe olarak inşa edilen Ambouli Dostluk Barajı’nı da gezen Eroğlu, Melen’i sürüncemede bırakıp, Türkiye’nin en çok nüfusa sahip kentinin su sorunu ile yakından ilgilenmemekle eleştirilmişti.

Bunun üzerine TBMM basın toplantısı düzenleyen Eroğlu, “Afrika’yı da unutmadık. 2 milyon beşere su götürdük… Cumhurbaşkanımız talimat vermişti, ‘Cibuti’ye baraj yapın’ diye. Barajı da işte geçtiğimiz gün sayın meclis liderimizle gördük. Uygun ki yapmışız… Allaha şükür… Bunu da yaptık…” kelamları ile kendini savunmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*