Dokumacılık ve ham unsurları kesimi 5 ayda ihracat rekoru kırdı

Tekstil Türkiye’nin tezli olduğu alanlardan biri olarak, ihracatını artırmaya devam ediyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran, geçen yılın mayıs ayında 743 milyon doları aşkın ihracat yapan dokuma ve ham hususları dalı, bu yılın tıpkı periyodunda yüzde 3,2 artışla 767 milyon dolarlık ihracata ulaştı.

Sektörün ihracatı birinci 5 ayda arttı

Tekstil ve ham unsurları bölümü, Ocak-Mayıs 2022’de geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 11,2 artışla 4 milyar 409 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul en çok ihracat yapılan il

Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 316 milyon dolarlık kısmı İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u, 132 milyon dolarla Gaziantep ve 87 milyon dolarla Bursa takip etti.

Sektör mayısta en fazla dış satımı İtalya’ya yaptı

Tekstil ve ham unsurları kesiminde geçen ay en fazla dış satım yapılan ülke, 73 milyon dolarla İtalya oldu. İtalya’yı, 45 milyon dolarla ABD ve 44 milyon dolarla İspanya izledi.

Sektörde geçen ay en fazla ihracatın yapıldığı ülke kümelerine bakıldığında, 316 milyon dolarla AB ülkeleri birinci, 117 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu ikinci, 99 milyon dolarla Afrika ülkeleri üçüncü sırada yer aldı.

Mayısta 166 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren dokuma ve ham unsurları kesimi, birebir periyotta ülkenin toplam ihracatından da yüzde 4 hisse aldı.

“Dünyanın en büyük birinci 3 ihracatçısından biri olmayı hedefliyoruz”

İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Lideri Ahmet Öksüz, Türk dokuma kesimi olarak 2021 yılında kırdıkları Cumhuriyet tarihi rekorunu tazeleme maksatlarına ulaşmak için sürat kesmeden çalışmalara devam ettiklerini belirterek, “Sektörümüz 2022 yılına uygun bir başlangıç yaptı. 2022 yılının birinci 5 ayında her ay bir evvelki ay gerçekleştirdiğimiz ihracat bedelini aşarak aylık bazda Cumhuriyet tarihi rekorlarına ulaştık. Yıl sonunda ise 15 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Tekrar bu yılın sonunda ihracat pazarlarımızın en az yüzde 85’inde ihracat artışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Fuarlar düzenleniyor

Öksüz, İTHİB olarak global ihracatta Türkiye’nin hissesinin artması ve pazar çeşitliliği sağlanması için çalışmaları sürdürdüklerini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Bu yıl 3. defa gerçekleştireceğimiz fuarımız 20-21 Temmuz tarihleri ortasında kapılarını açacak. Gerçekleştireceğimiz fuarın da tesiriyle bu yıl ABD’ye 1 milyar doların üzerinde ihracata rahatlıkla ulaşacağımızı öngörüyoruz.”


“Amaç dünyanın en büyük birinci 3 ihracatçısından biri olmak”

Sektörün en kıymetli gündem unsuru ve önceliği olan sürdürülebilirlik konusunda İTHİB olarak kesimi ileri taşıyacak birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini aktaran Öksüz, “İhracatta pazar çeşitliliği sağlayacak heyetlerimiz ve fuarlarımız, katma bedel artışı sağlayacağımız projelerimiz ve tanıtım faaliyetlerimiz ile orta vadede Türk dokumasını bir dünya markası haline getirmeyi ve dünyanın en büyük birinci 3 ihracatçısından biri olmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*