Dev Altın Tahmincisi: Ağustos, Eylül ve Aralık’ta…

Türkiye’de finans uzmanı denilince akla gelen ilk isimler arasında yer alan İslam Memiş, altın fiyatı hakkında konuştu. Memiş, yatırımcıları uyardı, ardından Ağustos, Eylül ve Aralık için fiyat tahminlerini paylaştı. Ona göre altının değerinde yıl sonuna kadar bir patlama göreceğiz.

Altın fiyatı ne durumda?

Bu hafta, emtia ve kripto para piyasaları, yeniden FED’in etkisi altında kaldı. Küresel ölçekte, FED’in bugün gerçekleştireceği Jackson Hole sempozyumu ana sürücü olmaya devam ediyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere piyasalar, Jackson Hole sempozyumunda FED başkanı Jerome Powell’in enflasyon ve faiz artırımı hakkında konuşmasını bekliyor. Eğer Powell, şahin bir tutum takınırsa, piyasaların olumsuz etkileneceğini söylemek mümkün. Şu anda ons altın, 1772 dolarlık birim fiyatıyla işlem görüyor.

İslam Memiş: “Ağustos ayı, yatırımcılar için son fırsat”

Finans piyasaları alanında Türkiye’deki usta isimlerden olan İslam Memiş, altın fiyat tahminlerini paylaştı. Memiş, Ağustos ayını, “yatırımcılar için altında son şans” olarak niteledi. Ona göre, altın ve gümüş fiyatlarında Ağustos’ta bir toparlanmanın gerçekleşmesi mümkün. Ancak, Türk yatırımcıların 1000 lira seviyesinden gram altın almaması gerekiyor. Uzman isim, Ağustos ayında altının gram biriminde son bir fırsatın ortaya çıkacağını tahmin ediyor.

Memiş, birkaç hafta önce yayınlanan ABD enflasyon verilerini kanıt olarak gösterdi. Finans uzmanı, ABD ekonomisinin yeni verilerinin, “balonu patlattığını” ifade etti. Ardından, dünyanın en büyük ekonomisinin teknik olarak resesyona girdiğini söyledi. Halihazırda, uzun zamandır altın ve kripto piyasasının manipülasyonla baskılandığını dile getiren Memiş, gerçek fiyatlanmaların gün yüzüne çıkacağını söylüyor. Ağustos ayında fiyatların düşerek, patlama öncesi son bir fırsat yaratacağını tahmin ediyor. Ona göre, şu anda 1030 lira olan gram altın, ay sonuna kadar 950-1000 lira bandına düşecek.

“Eylül ayında büyük krizler ortaya çıkacak”

İslam Memiş’e göre, ABD ekonomisinin kötü durumu ve baskılanan piyasalar, Eylül ayında gerçek yüzünü gösterecek. Birçok şirket, iflas ettiğini duyuracak. Ayrıca, resesyona göre yeni fiyatlanmalar ve jeopolitik sorunlar göreceğiz. Bu yeni problemler ise altın, gümüş ve kripto paraların fiyatında bir patlamaya neden olacak. Altının fiyatının kriz dönemlerinde arttığı göz önüne almakta fayda var. Memiş’e göre altının fiyatı üzerinde oynanan fiyat baskılaması Eylül ayında ortaya çıkan krizlerle sona erecek.

“Aralık’ta altın fiyatında bir patlama göreceğiz”

Sözlerine devam eden Memiş, Aralık ayına kadar altın fiyatında bir patlama göreceğimizi tahmin ediyor. Ona göre, yıl sonuna kadar altının gram fiyatında 1450 lirayı görmemiz mümkün. Ayrıca, gram altında 1000 lira seviyesinin alım hissini tetiklediğine dikkat çekiyor. Analist ons biriminde ise, Aralık ayı için 2350 dolarlık bir fiyat tahmini veriyor. Son olarak, dolar/lira kurunda 20-21 bandını, Bitcoin fiyatında ise 27.000 doları göreceğimizi öngörüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*