Davutoğlu’nun iki tedirginliği: ‘A Haberciler’ ve ‘kolay zaferciler’

Gazeteci Fikret Bila, 29 Mayıs’ta ‘altılı’ masaya mesken sahipliği yapma hazırlanan Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu’yla yaptıkları kahvaltıdan izlenimlerini köşesine taşıdı. Davutoğlu, Türkiye’de kendisini huzursuz eden iki bölümü tanım etti: Birisi iktidarda güç sahibi olmanın getirdiği yanılsama ile gerçeklerden kopanlar, ikinci yanlış yaklaşım ise ‘Bunlar nasıl olsa gidecek kolay bir zafer kazanacağız’ diyen yaklaşım.

Bila’nın yazısından bir kısım:

Davutoğlu, 6’lı tepe öncesinde Ankara’daki meskeninde ortalarında benim de bulunduğum dört kıdemli gazeteciyi kahvaltıda konuk etti.

Davutoğlu sorularımızı yanıtlarken, iki kesitin kendisini huzursuz ettiğini söyledi. Bu tedirginliğini şöyle açıkladı:

“Türkiye’de 2 kesim var beni huzursuz eden; birisi iktidarda güç sahibi olmanın getirdiği yanılsama ile gerçeklerden kopanlar. Bir kesim var ki, illâ iktidar sahibi olmasına gerek yok, A Haber’i dinleyip, tek taraflı propagandayı dinleyip, ‘Bu iktidar giderse Türkiye batacak’ diye bir kanaate sahip olanlar. Bunlarda şöyle bir kanaat var; bu iktidar kalıcı. Bu bir yanılsama. Bu genelde iktidarının son devrine gelen otoriterlerde olur. Bu yanılsama onların gerçeği görmesini engelliyor.

İkinci yanlış yaklaşım ise ‘Bunlar nasıl olsa gidecek kolay bir zafer kazanacağız’ diyen yaklaşım. ‘Bu mevcut boşluktan şu kişi çok kolay Cumhurbaşkanı seçilebilir, şu parti tek başına iktidarı götürür’ diyen bir kesim var. Kolay zafer dürtüsünden fazla insanları yanıltan bir şey yoktur. Kolay zafer dürtüsü insanlara en büyük hezimetleri yaşatır. Ben bunu iki tarafta da görüyorum. İktidarda da kolay bir zafer beklentisi var muhalefette de belirli bölümlerde kolay bir zafer beklentisi var.

Bizim özelliğimiz şu; iktidardakinin de psikolojisini biliyoruz muhalefettekilerin de psikolojisini biliyoruz. İktidardakilerin psikolojisi ‘evet bir şeyler yanlış gidiyor ancak Reis tekrar kazanacak’. Bundan daha tehlikeli bir şey yoktur. Bütün otoriter başkanları bu niyet bitirmiştir. Bu tarafta ise bazen muhalefet kanallarını izliyorum, o denli bir algı oluşturuluyor ki; 20 yıllık AK Parti iktidarı tek ve günahkâr bir dönem… Bütün hepsi de onun içindeydiler hepsi birden… Bunun hesabını vermeliler. Bunun içine bizi de koyarak söylüyorlar.

‘HESAPLAŞMADAN KORKMADIM’

Gelecek Partisi Başkanı bu yaklaşıma toptancı olduğu gerekçesiyle itiraz etti. Herkesin tıpkı kefeye konulmasının yanlışlığına dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Açık söyleyeyim ben hesaplaşmadan korkmuş olsaydım AK Parti’de bayrak açmazdım. Bu kolay zafer psikolojisi bir ekip ifrat noktalarına götürüyor. Bu yaklaşım hadise olarak da hakikat değil siyaseten de gerçek değil. AK Parti’nin o günkü ıslahatlarını da yaşadık bugünkü zorbalıklarını da yaşadık. O periyottan bu periyoda oy veren kitlelerin yaklaşık 3 bireyden 2 tanesi AK Parti’ye bir devir oy vermiş. Artık sen bütün AK Parti periyotlarını mutlak bir karanlık devir olarak yansıttığında, bu oy veren kitleleri kendinden uzaklaştırmış yabancılaştırmış oluyorsun. Onlar kendi iktidarlarını eleştirirken, sen diyorsun ki sen de onların içindeydin”

‘ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİM BAHT SEÇİMİ’

Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti 100. yılına girerken önümüzdeki seçimin baht seçimi niteliği taşıyacağına vurgu yaptı. Gelecek partisi Başkanı bu süreçte 6’lı masaya düşen fonksiyonu ve sorumluluğu şöyle açıkladı:

“Türkiye’de 2 kesim var parmak sallayan. Bir Bahçeli ve Erdoğan… Beni eleştirirsen hainsin diyen bir parmak sallama. Öbür tarafta da dönüp bütün o kesitlere hepiniz hatalısınız diyen ve parmak sallayan bir kesim. Türkiye bu iki kısımla Allah koruma kutuplaşmaya sarfiyat.

Önümüzdeki seçim Türkiye’nin mukadderat seçimi. Cumhuriyetin yüzüncü yılına girerken tarihi tartışmaların, yüzyıl evvelki tartışmaların tekrar başlatıldığı tarihi kutuplaşmaların köpürtüldüğü bir ortamla seçime gidersek, bu iki kesimde mevcut psikolojiler ile bir terslik üzerinden bir siyasi ikilim oluşturulursa Türkiye 2023’e birleştirici bir ruhla değil parçalayıcı bir ruhla girer.

Altılı Masa’nın misyonu da burada. Tek bir iktisat siyaseti çıkarmak değil sorun farklı iktisat siyasetleri olabilir. Tek bir dış siyaset bulmak da değil. Bu seçime Altılı Masa’nın buradaki amacı bu iki kolay zafercilere karşı sıkıntı bir sürecin olduğunu görüp hisle değil akılla, sloganla değil şuurla, çıkarcılıkla değil yalnızca kendisini merkeze alan bir siyasi anlayışla değil kendisini aşan, partisini aşan bir anlayışla, intikam ile değil karşılıklı diyalogla ilerlemek. Şu anda bizim sorunumuz tek tek partilerin alacağı oyun çok çok daha ötesindedir. Ondan sonra rekabet edelim fakat o vakte kadar şu iki kolaycılara karşı sıkıntı bir süreç işletiyoruz, o süreci sağlıklı işletelim.”

‘SEÇİME BAŞKA GAYRI GİRME KARARI YOK’

Davutoğlu, seçime farklı partilerin ortak bir deklarasyonla girmelerinin toplumda itimat uyandıracağına dikkat çekti. Davutoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Seçime başka gireceğiz diye bir verilmiş karar yok. Seçime farklı partilerin ortak bir deklarasyon ile girmesi büyük bir toplumsal inanç uyandırır. Cumhurbaşkanı adayları başka olsa bile şu anda masada Cumhurbaşkanı ortak olacak diye bir kanaatimiz var. Cumhurbaşkanı belirlerken de bu unsurlar değer taşır. Cumhurbaşkanı belirlenirken de buna bakılacak. Mesela din ve vicdan özgürlüğü bizim için hayati değer taşır. Aksi takdirde AK Parti’nin tehditlerinden kopacak bir kitle doğmaz. Bunlar daha sonra atacağımız adımlara da taban teşkil eder. Bu metin Altılı Masa’nın temel prensipleri olacak.”

‘KARARSIZ SEÇMENE ÇAĞRI’

Davutoğlu’na nazaran seçimin sonucunu kararsızlar belirleyecek. Lakin Türkiye’nin bugünkü şartlarında kararsız, tarafsız kalmamalı. Davutoğlu’nun kararsızlara daveti şöyle:

“Özellikle de kararsız duran seçmenlere de şu mesajım var. Kararsız kalınarak Türkiye’nin geleceği çizilemez. Kararsız kalınması hakikat gördüğünüz siyasi yaklaşımın mağlubiyetine yol açar. Zira karşı tarafın elini güçlendirmiş olur. Kimse bu seçimde tarafsız kalmamalı. Herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği ile ilgili kararını vermeli. Kimse seçim nasıl olsa yapılmayacak ya da yapılsa bile bu iktidar değişmeyecek üzere bir niyet ile karamsarlığa sevk edilmemeli. Bu seçimle Türkiye’nin mukadderatı değişecek. Bunda da en büyük rol hâlâ şu anda kararsız üzere görünen seçmende olacak.”

YAZININ TAMAMI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*