Covid-19 hastalarında en çok görülen belirti (semptom) değişti

2019’un son haftalarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra global bir salgın halini alan Covid-19’un en çok görülen belirtileri değişti.

Corona virüsü salgınının öksürük, baş ağrısı, koku ve tat kaybı ve yüksek ateş üzere bilinen semptomları yeni mutasyon ve varyantlarla biçim değiştirmeye başladı.

İngiltere’de Covid-19 hastalarında görülen belirtilerin sıralandığı Zoe Covid Araştırma Uygulamasında en çok görülen hastalık semptomlarının sırası değişti. Evvelce corona virüsü salgınında en çok görülen yüksek ateş, öksürük ve tat-koku kaybı üzere belirtilerin daha nadiren görülmeye başlandığı ortaya çıktı.

Verileri inceleyen bilim insanları ve uzmanlar, artık en çok görülen semptomun boğaz ağrısı olduğunu açıkladı. Corona virüsü bulaşan şahıslarda en çok görülen belirtinin artık boğaz ağrısı olduğunu aktaran uzmanlar, baş ağrısı ve burunda tıkanıklığın da öne çıktığını duyurdu.

Dünya çapında 6.3 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgınının başında tat-koku kaybı en sık rastlanan semptomlardan biriydi. Araştırmada ayrıyeten öksürük, çatallı ses, hapşırmak, halsizlik ve kas ağrısının da yaygın semptomlardan kimileri olduğu kayıtlara geçti.

Araştırma sonuçlarını inceleyen Zoe’nin kurucusu Profesör Tim Spector, “Eğer soğuk algınlığı ve grip üzere belirtiler gösteriyorsanız, Covid-19 olma ihtimaliniz iki kat yüksek” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*