Çin’in yeni Covid-19 kısıtlamaları elektronik eserlerin tedarikini zora sokuyor

Yaklaşık 18 milyon kişilik bir teknoloji merkezi olan Shenzhen kenti Pazar günü 21 yeni COVID-19 hadisesinin tespit edildiğini bildirdi.

Vaka sayıları global standartlara nazaran düşük olsa da, geçen haftadaki artış, lokal yetkilileri merkezi hükümetin salgınları ortaya çıkar çıkmaz denetim altına almaya yönelik “Sıfır Covid” siyasetine uymak için teyakkuza geçirdi.

İddialara nazaran Çin’in Shenzhen kentindeki yetkililer, iPhone’un anakart üretici Foxconn dahil 100 büyük şirkete COVID-19 ile savaşırken “Kapalı Döngü” sistemler kurmalarını söyledi.

 “Closed Loop” yani “Kapalı Döngü” ile döngünün içinde bulunan her kim olursa olsun, döngü dışından biriyle teması yasaklanıyor. Bu yasak kapsamında dışarda daima bekleyen ve geceleri devriye gezen polis grupları ile sert tedbirler alınıyor. Hatta araç kullanırken cam açılması bile yasak. Bu sistem dışına çıkan bireylere güvenlik güçleri sert müdahalelerde bulunuyor ve şahsa ağır cezalar veriliyor.

TEKNOLOJİ DEVLERİ ÜRETİMLERİ KISARSA ELEKTRONİK ESERLERDE FİYAT ARTIŞLARI YAŞANABİLİR

Bu sav şimdi hiçbir firma tarafından doğrulanmadı. Lakin “Kapalı Döngü” içerisinde yer alan elektronik aygıt üreticileri kısıtlama kapsamında çalışan sayısını ve üretimi azaltmak zorunda kalıyor. Çünkü “Kapalı Döngü” kapsamında giriş ve çıkışların en aza indirilmesi gerekiyor. Bu nedenle elektronik eserlerinin tedarikinde azalma ve fiyat artışı bekleniyor.

Apple tedarikçilerinden Foxconn, şimdilik Shenzhen tesislerindeki operasyonların olağan bir halde devam ettiğini ve inançlı üretim sağlamak için hükümet yönergelerini izleyeceğini söyledi. Şayet Foxconn üretimi yavaşlatırsa Apple eserlerine yeni artırımlar gelebilir.

Çin’in ekonomik merkezi Şanghay’da da Nisan ve Mayıs ayındaki karantina sırasında fabrikalar “kapalı döngü” kısıtlamaları altında üretim yapmaya devam etti. Fakat işletmeler düzenlemelerin çok sayıda zorluk oluşturması nedeniyle büyük zorluklar yaşadı.

Shenzhen’da kent genelinde işyerlerinin büsbütün kapatılması yahut sokağa çıkma yasağı üzere sert kısıtlamalar şimdi getirilmedi. Lakin yüksek risk altında olduğu tespit edilen konutlar ve binalar karantina altına alındı. Ayrıyeten birçok ofis, restoran ve kamusal alanda 24 saat içinde alınmış negatif COVID-19 testi talep edilmeye başlandı.

KAYNAK: REUTERS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*