CHP’li Tanrıkulu turizm gelirlerini sordu, Bakan link verdi

ANKARA-Covid-19 pandemisinin en çok etkilediği kesimlerin başında gelen turizmde, yaz dönemi yaklaşırken bu yılın geçtiğimiz yıllara oranla toparlanması bekleniyor.

CHP’Lİ TANRIKULU TURİZM GELİRLERİNİ SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Türkiye’de toplamda yerli ve yabancı turist sayısını, turizmde işletme, çalışan sayısını ve turizm gelirlerinin bütçesini Meclis gündemine taşıdı.

BAKAN TURİZM GELİRLERİ İÇİN LİNK VERDİ

Tanrıkulu’nun TBMM Başkanlığı’na verdiği üç farklı soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ziyaretçi
sayılarıyla ilgili istatistikler için Bakanlığın internet sitesine yönlendirirken, turizm gelirlerine ait de Türkiye İstatistik Kurumu’nu (TÜİK) işaret etti.

Bakan Ersoy, turizm gelirleriyle ilgili çalışmaların TÜİK tarafından yürütüldüğünü tabir ederek, tekrar TÜİK’in sitesinin linkini paylaştı. Tanrıkulu’nun turizm çalışanlarına ait sorusu ise önergede yanıtlanmadı.

‘4 BİN 625 TURİZM İŞLETME DOKÜMANLI KONAKLAMA TESİSİ VAR’

Bakan Ersoy, verdiği cevapta Tanrıkulu’nun turizmde işletme sayısına ait sorusunu cevapladı. Türkiye’de kayıtlı 4 bin 625 turizm işletme evraklı konaklama tesisi bulunduğunu belirten Ersoy, “Bunlara ilişkin 1 milyon 58 bin 212 yatak, mahalli yönetimlerce belgelendirilen 9 bin 379 konaklama tesisi ve bunlara ilişkin 6 milyon 687 bin 39 yatak yatak bulunmaktadır. Ayrıyeten Bakanlığımızdan dokümanlı 47 cümbüş tesisi, bin 130 yeme-içme tesisi, 51 Golf, Yüzme Havuzu, Hamam vb. öbür turizm tesisi bulunmaktadır” sözlerine yer verdi. (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*