CHP’li Aytekin: AKP, köyün merasına cezaevi yapacak

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Balıkesir’in İvrindi ilçesi Gökçeyazı Mahallesi’nde, mera vasfındaki 925 bin metrekarelik alana açık cezaevi yapılmasının planlandığını belirtti. Aytekin, “Tarım ve hayvancılığı bitiren, yem fiyatları karşısında üreticiyi işinden eden AKP iktidarının artık de köylülerin merasına göz dikti.” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin yaptığı açıklamada AKP iktidarının, Balıkesir’in İvrindi ilçesi Gökçeyazı Mahallesi’nde, mera vasfındaki yaklaşık bir milyon metrekarelik alana açık cezaevi yapmayı planladığını öne sürdü.

“AKP KAYNAKLARI KURUTMA KONUSUNDA KARARLI”

Aytekin, ” Ülkede tarım krizi yaşanırken, hayvan varlığında önemli azalma varken, yurtdışından yem ve saman ithal edilirken, AKP eldeki kaynakları kurutma konusunda kararlılığını sürdürüyor. Artık de İvrindi Gökçeyazı’nın merasına cezaevi yapmayı düşünerek, üretimi büsbütün ortadan kaldırmak istiyor.” dedi.

“ARSIZ KÜSTAHLIĞINI ŞİMDİDE KÖYLÜNÜN MERASINA GÖZ DİKEREK GÖSTERMEK İSTİYOR”

“Tarım siyasetini perişan eden, ülkeyi tarihi bir krize sokan bu iktidar, arsız küstahlığını artık de köylünün merasına göz dikerek göstermek istemektedir” diyen Aytekin, “AKP’nin plansız programsız işleri bu sefer İvrindi’de karşımıza çıktı. Ağılüstü mevkiinde yer alan toplam 925 bin metrekarelik mera vasıflarındaki taşınmazların, vasıflarının değişilerek açık cezaevi yapılması konusunda projelendirmelerin başladığı tabir edildi. Köy muhtarlarının ve yörede yaşayan sakinlerin isyan ettiği bu durum, AKP’nin vatandaşı çaresiz bırakmasının yeni bir örneği oldu. 8 binden fazla hayvan varlığına sahip Gökçeyazı’nın merasını elinden alıp, buraya cezaevi yapmak hangi aklın eseridir anlamak imkansız” sözlerini kullandı.

“BALIKESİR’İ YOKLUĞA TERKETMEK DEMEKTİR”

Köylüyü ve hayvancılığı mağdur etmenin Balıkesir üzere bir yerleşim yerini yokluğa terk etmek olduğunu tabir eden Aytekin, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ülkenin meralarında önemli azalma varken, mevcut haliyle üreticiler zorlanırken, bir de tutup bu meraların vasfını değiştirip köylüyü, hayvancıyı mağdur etmek ve Balıkesir üzere hayvancılık faaliyetleriyle geçimini sürdüren bir yerleşim yerini yokluğa terk etmek demektir.

*İvrindi Gökçeyazı’lı hemşehrilerimiz imzalarını toplayarak ilgili yerlere mevzuyu taşımışlardır. Toplanacak Mera Kurulunun kararının köylüyü ve hayvancılığı korumak olması gerektiğini umuyoruz. Aksi halde bu mevzu telafisi mümkün olmayan kusurlara sebebiyet verecektir. Halka karşın hiçbir şey yapılamayacağını AKP’lilerin öğrenmesi gerekmektedir. Kendilerini bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*