Bu Kripto Para Borsası Tasfiye Edilebilir!

Asya menşeli kripto para borsası Zipmex, bir yatırımcının aylık ödemeyi kaçırmasının ardından tasfiye riskiyle karşı karşıya kaldı. Girişim sermayesi şirketi V Ventures, zor durumdaki borsanın 100 milyon dolarlık satın alımının bir parçası olarak 23 Mart’ta 1,25 milyon dolarlık bir ödeme yapamadı.

Kripto para borsası Zipmex tasfiye edilebilir!

Bloomberg tarafından görülen mektuba göre, Zipmex Technology Co. tasfiye ile karşı karşıya ve fon olmadan çalışanlarına ödeme yapamıyor. Zipmex’in sonraki adımlarında danışmanlara danışacağı bildiriliyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Zipmex, düşen kripto para birimi fiyatları nedeniyle para çekme işlemlerini duraklatmak zorunda kaldıktan sonra geçen yıl 22 Temmuz’da Singapur’da iflas başvurusunda bulundu. Avukatlar, ABD Bölüm 11 başvurularına eşdeğer olan moratoryum davası açarak borsaya karşı yasal işlemleri birkaç ay süreyle durdurdu. Başvurularda moratoryum muafiyeti talep eden kuruluşlar şunlar:

  • Zipmex Asia Pte Ltd.
  • Zipmex Pte Ltd.
  • Zipmex Company Limited (Tayland’da yerleşik)
  • PT Zipmex Exchange Endonezya (Endonezya’da yerleşik)
  • Zipmex Australia Pty Ltd (Avustralya’da yerleşik)

Babel Finance ve kısa süre önce varlıklarını Binance.US’a satmasına izin verilen çökmüş kripto komisyoncusu Voyager Digital’in Zipmex’e 53 milyon dolar borcu var. Geçen ay, borsanın program yöneticisi Avustralyalı yeniden yapılandırma şirketi KordaMentha, alacaklılardan potansiyel bir satın alma için oylama yapmalarını istedi. Ayrıca, ZWallet’larında Zipmex’in kendilerine borçlu olduğuna inandıkları varlık bakiyelerini sağlamaları istendi ve tutarsızlıkları yargılama yoluyla çözme sözü verildi.

Yeniden yapılandırma alacaklı heyetlerine izin vermedi

Aralık ayında ajans, potansiyel Zipmex alacaklılarını sözleşmeleri imzalamadan önce ‘sunulan anlaşmaları dikkatlice değerlendirmeleri’ konusunda uyardı. Borsa görünüşe göre yalnızca belirli müşterilere önemli yeniden yapılandırma bilgileri gönderdiği için anlaşmaların ayrımcı olduğunu savundu.

Borsa, alacaklıları farklı pazarlarda temsil edecek alacaklı komiteleri oluşturmadı. Bireysel yasal ve danışman personel gerektirebilecek komitelerin alacaklı fonlarının geri alınmasına yük olacağını savundu. Çarşamba günü yapılan bir moratoryum güncellemesinde Zipmex, ödeme planı için onay istemek üzere bir mahkeme başvurusunu doğruladı. Ayrıca bir moratoryumun uzatılması için başvurdu. Mahkemeler başvuruları 30 Mart’ta değerlendirecek.

Duruşmalara katılmak isteyen herhangi bir alacaklının, bunu Singapur’da seyirci haklarına sahip bir hukuk müşaviri tayin ederek yapması gerekiyor. Bu arada, dosyalamalardan etkilenen herkes de Zoom üzerinden duruşmalara katılabilir. Thai SEC Ocak ayında Zipmex’i dijital varlık fonlarını yasa dışı bir şekilde yönettiği iddiasıyla soruşturduğunu söyledi. Temmuz 2022’de alacaklılardan korunmak için de başvuruda bulunan Zipmex rakibi Vauld’un emir uzatma başvurusu bugün sona erecek. Vauld’un alacaklılara yaklaşık 402 milyon dolar borcu var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir